O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2021
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Tip: Pozoruhodné IT produkty 2021 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

České společnosti letos navýšují mzdy o 4,8 %

O 4,8 % plánují letos české společnosti v průměru navýšit mzdy svým zaměstnancům. Vyplývá to ze studie PwC PayWell, která sledovala trendy ve vývoji mezd a odměňování u 145 společností napříč odvětvími. Nejvyšší růst plánují zaměstnavatelé v sektoru Obchod a finance a automobilovém průmyslu. Loni sledované firmy navyšovaly mzdy dokonce o 5,4 %. Podle studie pravidelně přehodnocuje mzdy svých zaměstnanců 82 % společností.

„Trend v oblasti navyšování mezd bude pokračovat i v letošním roce. Zatímco v sektoru Obchodu a finance je plán přidávat v průměru o 6,5 %, automobilový průmysl hodlá navyšovat o rovných 6,0 %. Jedním z hlavních důvodů pokračujícího trendu zvyšování mezd je nedostatek zaměstnanců napříč sektory i regiony. Část společností už ovšem začala bojovat jinými zbraněmi a snaží se přilákat nové zaměstnance pestrou škálou benefitů. A nemusí jít zdaleka jen o tradiční benefity. Objevují se i novinky jako například „bridge days“, tedy dny volna propojující svátky s víkendy,“ řekl manažer oddělení People & Organization PwC Martin Hůrka.

K přehodnocování mezd nejčastěji dochází v lednu (48 %) a v dubnu (34 %). Některé společnosti provádí přehodnocování mezd vícekrát do roka. Oproti původnímu plánu bylo tempo růstu mezd v uplynulém roce vyšší, kdy z původně indikovaných 4,3 % rostly mzdy v průměru ve sledovaných firmách o 5,4 %.

Studie PayWell se věnuje kromě mezd i výkonnostním bonusům. Ty se objevují u většiny firem a jsou využívány v případě vrcholového managementu u 85 % společností. Studie se také při stanovování odměn zabývá rozdělováním zaměstnanců dle nároku na bonusovou složku nebo tím, zda mají společnosti vydefinované klíčové zaměstnance, tuto skutečnost je možné pozorovat u 7 z 10 firem. Kromě jiného se studie PayWell zaměřuje na další ukazatele z pohledu proplácení přesčasů či zaměstnaneckých výhod.


(16. 4. 2019 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2021 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(4580)