České patenty: Vedou podniky, za okolními zeměmi zaostávámeOd roku 1995 bylo pro území České republiky uděleno nebo validováno téměř 55 tisíc patentů, jsou ovšem doménou mužů. Každý rok se zvyšuje podíl patentů udělených prostřednictvím evropské validace. Více než polovina platných patentů patří podnikům. To je jen několik čísel ze statistik ČSÚ.


Jak už bylo zmíněno v úvodu, od roku 1995 bylo pro území České republiky uděleno nebo validováno téměř 55 tisíc patentů. Ke konci roku 2013 jich bylo platných takřka 31 tisíc. V počtu patentových přihlášek ovšem subjekty z ČR za svými evropskými sousedy zaostávají.

Evropské patenty

Podíl patentů udělených prostřednictvím evropské validace se každý rok zvyšuje. „Ke konci roku 2013 tvořily evropské validované patenty 75 % patentů platných na území ČR,“ uvedl expert ČSÚ Karel Eliáš. U Evropského patentového úřadu (EPO) podaly v posledních 10 letech subjekty z ČR 1 211 patentových přihlášek, což je pouze 0,09 % z celkového počtu.

Subjekty z Rakouska podaly za stejné období 14,9 tisíc přihlášek, z Nizozemska 65,8 tisíc a z Německa téměř 256 tisíc přihlášek. Z platných patentů na území České republiky má ke konci roku 2013 pouze 7,6 % z nich přihlašovatele z České republiky. Největším přihlašovatelem v ČR je Německo s téměř 31% podílem následované Spojenými státy (13 %) a Francií (8,4 %).

Kdo jsou přihlašovatelé patentů

Podrobnější informace je možné získat u patentů podaných českými přihlašovateli. Například srovnání podle typů přihlašovatelů ukazuje, že více než polovina platných patentů patří podnikům (50 %). Veřejné vysoké školy se podílely na 22 % patentů, 15 % patří fyzickým osobám a 11 % veřejným výzkumným institucím. Nejvýznamnějším regionem z hlediska počtu patentových ochran je Praha s 36 % platných patentů, vzhledem k velkému počtu vysokých škol a výzkumných institucí. S výrazným odstupem následuje Jihomoravský kraj (11 %).

V České republice jsou patenty doménou mužů. „Pouze 8,6 % platných domácích patentů vytvořily ženy. Vyšší podíl, i když se stále jedná o velký rozdíl, pozorujeme u veřejných výzkumných institucí. V jejich případě jsou ženy autorem u 20 % patentů,“ říká Karel Eliáš.

Jak dlouho trvá udělení patentu

Průměrná doba, kterou trvá udělení patentu od chvíle podání přihlášky, byla v období 1995 až 2004 u českých přihlašovatelů 3 roky a 3 měsíce. Nejúspěšnější jsou vysoké školy, kterým je udělen patent v 87 % případů. Těsně za nimi jsou výzkumné instituce s úspěšností 83 %. Podniky získají patent v šesti z deseti přihlášek. Nejhůře jsou na tom fyzické osoby. Úřad průmyslového vlastnictví ČR jim nevyhoví v 70 % případů.


(10. 4. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<

Nepřehlédněte nové odborné speciály

Reality v ČR, Zabezpečení dat, Formuláře - podnikáníČlánky čtenářů

Autobusové nádraží Zličín – kde je c...


Můžete jet soukromě, nebo třeba služebně, každopádně když cestujete z Prahy na západ, jihozápad nebo severozápad, pojedete možná z autobusového nádraží Zličín. Pokud...

Jak vypnout zprávy webů v prohlížeči


Rozmohl se nám tady takový nešvar - lecjaký zpravodajský web teď v prohlížeči stále dokola otravuje s tím, abyste si zapnuli jeho zprávy do prohlížeče. A vy musíte s...

Komentáře čtenářů

Přiruční zavazadla Ryanair
Už dříve vznikla u nás diskuse na Facebooku, jaký je rozdíl v politice kabinových zavazadel Wizz Air a R...>>
Děkuji
To byl nepříjemný překlep, opraveno. V obou případech jde o předpověď do roku 2020. Děkujeme za upozorně...>>
Konkrétněji, prosím
My ale nikde nepíšeme, že jinde se to neděje. Pokud máte informace o konkrétních větších výpadcích, ocen...>>

©2013-2019 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(957)