O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Usnadní vám práci: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

České firmy mají jen velmi nízké finanční rezervy

Českým firmám chybí likvidní rezervy a nemají krizový plán na horší časy. Podle průzkumu Expobank, mezi jejími klienty z malých i velkých firem, by bez příjmu a zakázek fungovaly nejdéle tři měsíce. Přestože česká ekonomika zažívá výrazný růst, polovina z oslovených firem nemá dostatečné rezervy pro případ ekonomického poklesu nebo výpadku zakázek.

Zatímco česká ekonomika rychle roste a zažívá historicky jedno z nejlepších období, firmy přesto nemají dostatečnou finanční rezervu pro krizové období. „Nedostatečná finanční rezerva je pro malé i velké firmy zásadní hrozbou. Přestože by firma období poklesu likvidity zvládla, v případě nesplácení závazků v požadovaných termínech utrpí její pověst nejen mezi jejími dodavateli a zaměstnanci, ale také úvěrujícími institucemi,“ upozorňuje ekonom a člen dozorčí rady Expobank Jiří Schwarz.

Plán na horší časy ale polovina z oslovených firem nemá. Podle 20 procent z nich je plán dokonce zbytečný a 25 procent firem na něj nemá čas. „Každá společnost by měla mít připravený krizový plán pro případ, že by se dostala do situace vážného, byť krátkodobého výpadku příjmů. Dostatečná finanční rezerva by měla být jeho podstatou, jejímž charakteristickým rysem by měla být snadná a rychlá dostupnost. Takový požadavek splňují vklady na bankovním účtu nebo finanční prostředky akumulované v projektech, které vykazují vysokou míru likvidity a lze je tedy rychle zpeněžit,“ vyjmenovává Schwarz neopominutelné parametry tvorby finančních rezerv pro krizové období.

Z firem, které plánem disponují, si je téměř polovina vědoma toho, že je nesprávně sestaven. Za hlavní důvod nedobrého stavu uvádějí zástupci firem nejčastěji nedostatek času k jeho přípravě. „Přestože makroekonomické ukazatele vykazují pozitivní trend, je zřejmé, že si firmy nevytváří adekvátní finanční rezervu pro období, kdy bude hůř. V případě hospodářského poklesu budou postrádat účinné prostředky k jeho překlenutí a budou se muset bolestně přizpůsobit změněné ekonomické situaci. V období finanční krize 2009 - 2010 rostl počet firem, které neměly ani na výplaty. Často končily v insolvenčním řízení. Současný přístup firem opětovně ukazuje, že v době ekonomického růstu se možným poklesem a krizí netrápí. Obdobně jako se soustředí na rozvoj svého podnikání, neměly by firmy zapomínat na krizový plán a tvorbu finančních rezerv,“ dodává Schwarz.


(6. 4. 2018 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(3914)