O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2020
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Získejte náskok: Pozoruhodné IT produkty 2020
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály


Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Česká ekonomika by mohla růst ještě více - kdyby politici nebrzdili rezidenční development

Rezidenční development je nezanedbatelnou součástí ekonomiky - a v příštím roce se bude zřejmě ještě výrazněji podílet na růstu stavebnictví. To podle aktuálních dat ČSÚ sice za říjen kleslo o 1,3 procenta, podle odhadů odborníků ale příští rok poroste 4,5procentním tempem.

Jen největší český rezidenční developer a investor nové bytové výstavby CENTRAL GROUP má v Praze rozestavěnu více než desítku velkých bytových projektů a s podobným objemem počítá i příští rok, kdy se investiční hodnota jeho rozestavěných bytů bude pohybovat kolem šesti miliard korun. Řadu projektů mají rozestavěnu - nebo v příštím roce hodlají začít stavět - také další developeři, jako jsou Skanska, Trigema, Finep, Vivus nebo Ekospol.

Význam rezidenčního developmentu na celém stavebnictví v příštím roce podle zástupců CENTRAL GROUP zřejmě ještě poroste. Do stavebního průmyslu totiž velkou nejistotu vnáší nejasná perspektiva projektů, které se financují z veřejných zdrojů. Stavaři nevědí, jaký dopad bude mít nová legislativa posuzování vlivu na životní prostředí na dopravní stavby. Vázne prý projednávání veřejných zakázek. Novela stavebního zákona je v nedohlednu. Není proto jisté, které projekty se podaří včas dotáhnout, zadat a zahájit jejich realizaci. „V této situaci jsou stabilní zakázky od soukromých investorů pro stavebnictví doslova záchranou,“ řekl šéf CENTRAL GROUP Dušan Kunovský.

Politici brzdí růst

I rezidenční development ale navzdory příznivým ekonomickým podmínkám musí čelit určitým hrozbám. Zásoby připravených projektů na trhu se totiž rychle tenčí. Příprava nových investičních záměrů je podle podnikatelů složitější než kdy jindy. Důvodem je současný legislativní chaos, který na trhu panuje. Nejvíc chybí novela stavebního zákona, která je pro fungování trhu klíčová.

Jak rezidenční development, tak stavebnictví jako celek sice příští rok podle odborníků v oboru porostou. „Zdaleka ale ne tak, jak by mohly. Povolovací procesy jsou nadále nepřehledné, zdlouhavé a plné zvratů. To firmám v oboru neumožňuje zcela využít potenciál růstu, který česká ekonomika momentálně nabízí,“ dodal Kunovský.

Poptávka roste

Poptávka po nových bytech vytrvale roste, což se automaticky promítá i do poptávky rezidenčních developerů po stavebních pracích. V současnosti má jen CENTRAL GROUP dle svých údajů rozestavěno více než 1800 bytů, v nejvyšší sezóně to letos bylo dokonce 1975 bytů. Zatím firma letos dokončila 600 bytů a do konce roku přidá ještě dalších 260 bytů. Prodala koncovým uživatelům letos již více než 900 bytů a do konce roku by to mohlo být více než 1000 bytů, což by znamenalo meziroční růst o 18 procent.

Developerské projekty v ČR - více informací a diskuse zde.


(31. 12. 2015 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2020 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(2243)