O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2021
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Vykročte vpřed: Pozoruhodné IT produkty 2021
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

Češi teď pro jistotu více šetří

Koronavirová pandemie se prozatím neprojevila v peněženkách 60 % Čechů. Pokud Češi o své příjmy během pandemie přišli, bylo to především z důvodu dočasného snížení mzdy ze strany zaměstnavatele. Nejčastěji takto přišli až o 20 % svých příjmů. Strach z toho, že pandemie negativně ovlivní jejich finance do budoucna, má jen 13 % Čechů. Nicméně pod vlivem koronavirové epidemie začala spořit více než třetina Čechů. 60 % také omezilo své výdaje, nejčastěji za letošní dovolenou. Vyplývá to z červencového výzkumu Equa bank na reprezentativním vzorku české populace.

Finanční dopady koronavirové epidemie prozatím Češi moc nepocítili. Většina nezaznamenala žádný propad v příjmech, čtvrtina Čechů pak měla během vládních omezení příjmy snížené, nejčastěji o 20 %. Proto také téměř 88 procent Čechů nepožádalo v souvislosti s pandemií stát o žádnou finanční pomoc a ani se k tomu nechystá.

„To, že Češi ve větší míře nepocítili finanční dopady koronavirové krize a rychle se zotavují z úsporných opatření, považuji za velmi dobrou zprávu pro českou ekonomiku a pro její oživení. Ochota Čechů utrácet pomůže řadě firem v restartu,“ uvedl Ondřej Hák, ředitel retailového bankovnictví Equa bank. „Že se Češi postupně vrací k normálu, vidíme i na růstu zájmu o spotřebitelské půjčky. Sazby půjček jsou totiž nyní na rekordně nízké úrovni, a proto není důvod odkládat plánované rodinné investice. Dopřejme si to, co potřebujeme a současně pomůžeme české ekonomice, “ doplnil Hák.

Češi zůstávají optimisty také pokud jde o důvěru ve své zaměstnavatele – 6 z 10 Čechů nemá obavy ze ztráty zaměstnání. Tento postoj nijak koronavirová krize nezměnila, přibližně stejný počet Čechů věřil ve stabilitu svého zaměstnání již před vypuknutím pandemie (vyplývá to ze srovnání odpovědí s lednovým výzkumem Equa bank).

Češi teď šetří

I když Češi nehledí do buducnosti nijak tragicky, chovají se racionálně a omezují zbytné výdaje. Nejčastěji, již s ohledem na stávající možnosti cestování, plánujeme ušetřit za dovolenou. K tomu se chystá více než 40 procent Čechů. Dále chceme snížit jednorázové výdaje na oblečení (27 %) nebo stravování v restauracích (35 %) či na zábavu. Dokonce 14 % z nás už teď ví, že bude méně utrácet za vánoční dárky.

„Určitě je správné, že si Češi s rozvahou plánují své výdaje a chtějí si vytvářet finanční rezervu. Mít úspory pro nenadálé životní situace alespoň ve výši jedno až dvou měsíčních platů považuji za důležité. Vedle klasického spořicího účtu, lze uvažovat i o investicích do fondů*. Je nutné si uvědomit, že zhodnocení v nich není garantováno, ale na druhou stranu může být vyšší než inflace. Do fondů lze vkládat peníze každý měsíc po malých částkách a lze si tak vytvářet finanční polštář,“ vysvětluje Hák.

Z průzkumu Equa bank vyplynulo, že Češi si finanční rezervy doposud moc nevytvářeli. Třetina Čechů má pro strýčka Příhodu k dispozici jen úspory do 10 tisíc korun. Větší než 50tisícovou rezervu má pak 44 % z nás. Přesto více než dvě třetiny dotazovaných tvrdí, že nenadálé výpadky příjmu by řešili tím, že by sáhli do úspor, pětina by si půjčila v rámci rodiny, 5 % Čechů by si šlo pro úvěr od banky, 5 % by požádalo o pomoc stát. Státní pomoc využili Češi především v souvislosti s koronavirovou pandemií.

Podle výzkumu o nějakou formu této podpory dosud požádalo 8 % dotazovaných a další 5 % se k tomu chystá. Rodinnému rozpočtu ulevují Češi také odkladem splátek úvěrů. „Odložili jsme splátky všem, kteří o to požádali, což bylo zhruba 10 % klientů s hypotékou nebo spotřebitelským úvěrem. V současné době je již řada těchto úvěrů splácena a další postupně nabíhají. Někteří klienti, kteří původně o odkladu uvažovali, ho nakonec nevyužili, protože u nich nedošlo k razantnímu propadu příjmů. Proto se rozhodli raději své dluhy v co nejkratší době umořit, “ vysvětlil Hák.

 

 

 

 

Markéta Dvořáčková

Ředitelka PR a interní komunikace Equa bank

e-mail: marketa.dvorackova@equabank.cz

mobil: +420 724 356 358

 

 

 

*Investice je výsledkem osobního rozhodnutí investora po předchozím zvážení vlastní finanční situace, vztahu k riziku a účelu investice. S investičními nástroji jsou spojena různá investiční rizika, přičemž hodnota investice může kolísat a není zaručena návratnost původní investované částky. Minulá ani očekávaná výkonnost investičních nástrojů nezaručuje skutečnou výkonnost budoucí.

Více na www.equabank.cz

 

 


(11. 8. 2020 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2021 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(5475)