O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2021
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Vykročte vpřed: Pozoruhodné IT produkty 2021
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

Češi se chtějí poprat s dluhy

Nejčastější dotazy zadlužených lidí směřují na možnosti splácení dluhů z nízkých příjmů a řešení exekucí nebo insolvencí. Při příležitosti mezinárodního Dne bez dluhů to zjistili zástupci společnosti KRUK Česká a Slovenská republika, kteří poskytli bezplatné poradenství více než 800 lidem, kteří chtějí vyřešit svoji situaci s dluhy.

Problémy se splácením svých závazků má podle KRUK více než 40 % lidí. Nejčastěji se jedná o prodlení se splátkami v řádu několika dní, výjimkou nejsou ale ani nezaplacené účty, které jsou po splatnosti několik měsíců či let (zhruba 4 % lidí). Zatímco muži jsou nejčastěji v prodlení se splátkami úvěrů a bankovních půjček, ženy mají problémy především se splátkami půjček od přátel a splátkami nájmu za bydlení.

„Lidé se mohou dostat do dluhů i kvůli nedostatečné finanční gramotnosti. Vezmou si půjčku, která jim v danou chvíli přijde jako nejlepší řešení a nepočítají s možnými nenadálými událostmi, jako je ztráta zaměstnání nebo dlouhodobá nemoc. Snadno se pak dostanou do platební neschopnosti, kterou nezvládají dorovnat,“ říká Markéta Kolářová, tisková mluvčí společnosti KRUK a dodává: „V případě, že se někdo dostane do platební neschopnosti je velmi důležité se ihned zkontaktovat s věřitelem a společně najít řešení.“

Z exkluzivního průzkumu společnosti Millward Brown pro společnost KRUK vyplývá, že svoji znalost finančních produktů hodnotí jako základní plných 60 % respondentů, zatímco 7 % z dotazovaných Čechů uvedlo, že se v nabídkách bank a dalších finančních institucí nevyzná a potřebuje pomoc s vysvětlením jejich podmínek. Třetina (33 %) Čechů se pak plně spoléhá na své znalosti v oblasti běžných a spořicích účtů, pojistek, půjček či investic.

Pomáhají úspory a rodina

Každý čtvrtý obyvatel ČR (26 % dotazovaných) by v případě platební neschopnosti použil především své úspory a každý pátý Čech (20 %) by požádal o pomoc svoji rodinu nebo přátele. Dalším preferovaným řešením je dohoda s věřitelem o podmínkách splácení běžných pohledávek (19 % Čechů).

Na úspory spoléhají především muži, pomoc u rodiny pak hledají zejména ženy. S rostoucím věkem respondentů výrazně klesá podíl lidí, kteří by si půjčili peníze u rodiny a přátel (jen 13 % ve věkové kategorii 45 až 65 let) a roste vnímání významu úspor. Od rodiny a přátel si na svoje další závazky půjčují zejména mladší lidé ve věku 18 až 34 let (30 % dotazovaných). Nejméně si od známých půjčují Pražané (5%), nejvíce pak obyvatelé Jihomoravského kraje (24 %).

„Způsobů, jak zastavit další zadlužování a začít splácet své závazky, je celá řada, ale všechny vyžadují především úsilí problém s dluhy řešit a aktivní komunikaci s věřiteli. Čekáním se dluhy navyšují a stoupá i riziko, že bude věřitel řešit dluh soudní cestou, což náklady dlužníka ještě navýší,“ doplňuje Markéta Kolářová, tisková mluvčí společnosti KRUK.


(10. 2. 2017 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

dluhy
Podle mě se donluvit dá s každým, jde jenom dodržet stanovenou dohodu. Všechno je i o lidech a jejích přístupu ...
člověk se do dluhové pasti může dostat kdykoliv a jde pouze o to, jak se s tím popere a jak moc vstřícný bude jeho věřitel . Všechno jde řešit ...
Kruk
ano, chtějí, jen někdy nevědí jak na to. Tady je par rad, jak s tím naložit http://cz.kruk.eu/pro-klienty/casto-kladene--otazky/ ...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2021 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(3025)