O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2021
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Vykročte vpřed: Pozoruhodné IT produkty 2021
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

Čerpání dotací z EU se ČR nedaří

Nejvyšší kontrolní úřad vydal již podesáté svůj EU report. V této každoroční zprávě informuje a jako nezávislý auditor státu komentuje, jak Česká republika hospodaří s prostředky poskytovanými z rozpočtu Evropské unie.

V nedávno vydané první části EU reportu hodnotí NKÚ stav čerpání prostředků poskytovaných z fondů EU do ČR v programovém období 2014–2020. NKÚ informuje také o tom, jak ČR z pohledu EU pokročila při plnění doporučení, která jí uložila Rada Evropy na rok 2016, a jak se jí dařilo v jednotlivých oblastech plnit národní program reforem na rok 2016.

NKÚ se ve své zprávě věnuje také oblasti příjmů rozpočtu a daňové regulaci v ČR v kontextu příjmů a daňové regulace EU. Zaměřuje se na oblasti daně z přidané hodnoty, spotřebních daní a daně z příjmů. Ve zprávě popisuje také aktuální vývoj v oblasti daňové legislativy. NKÚ srovnává svá zjištění z kontroly příjmů rozpočtu se zjištěními Evropského účetního dvora. Věnuje se také otázce boje proti příjmovým podvodům na úrovni EU.

Hospodaření s prostředky z evropských fondů v ČR hodnotí NKÚ podle jednotlivých výdajových oblastí. Oblast politiky hospodářské, sociální a územní soudržnosti, která je z hlediska výdajů nejvýznamnější, prověřil NKÚ v roce 2016 celkem v sedmi kontrolách. Poukázal na nedostatky jak v řídicím a kontrolním systému, tak u jednotlivých projektů.

Jak se daří čerpání dotací

NKÚ ve zprávě analyzuje nízký stav čerpání alokovaných prostředků z této oblasti v aktuálním programovém období. K 31. březnu 2017 dosáhly žádosti o průběžnou platbu odeslané Evropské komisi 16,6 miliardy korun, tedy pouze 2,7 % alokace bez tzv. výkonnostní rezervy. Zařadili jsme se tak mezi nejméně čerpající členské státy EU. Hospodaření i čerpání prostředků v kontextu svých kontrol popisuje NKÚ rovněž u oblasti společné zemědělské politiky a společné rybářské politiky EU. Svá zjištění ze všech uvedených oblastí pak NKÚ srovnává se závěry Evropského účetního dvora.

V období od dubna 2016 do 31. března 2017, kdy měl EU report redakční uzávěrku, ukončil NKÚ celkem 11 kontrol zaměřených na prostředky s vazbou na rozpočet EU.


(20. 7. 2017 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2021 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(3318)