Centrální registr účtů: Podle bankéřů bude rizikový a zbytečnýMinistr financí ČR, Andrej Babiš, vyjádřil záměr, aby byl u České národní banky zřízen Centrální registr účtů. Tato informace zazněla po jeho jednání s ministrem vnitra Milanem Chovancem v minulém týdnu. Česká bankovní asociace (ČBA) ale tvrdí, že je to zbytečné, protože již existuje jiné funkční řešení.

„Úřady již nyní dostávají data o klientech, na která mají ze zákona nárok, ale pod kontrolou bank, které mají povinnost chránit data svých klientů. Důsledkem zavedení centrálního registru účtů by bylo, že z bank by každý den odcházela informace o účtech všech klientů. Jinými slovy, v centrálním registru by se objevovala data i o těch klientech, na něž se nikdo oprávněný neptá ani nikdy ptát nebude, a těch je naprosto drtivá většina,“ říká náměstek výkonného ředitele České bankovní asociace Jan Matoušek.

O to více by shromažďování citlivých dat na jednom místě mohlo být podle ČBA rizikem, ať už z pohledu kybernetického útoku, nebo jejich jiného zneužití. Existuje ale alternativa?

Stávající řešení přístupu k účtům

Banky tvrdí, že ve snaze zásadně zrychlit a zlevnit poskytování těchto informací zavedly elektronický systém výměny těchto žádostí prostřednictvím datové věty zasílané datovou schránkou. Takovou žádost může banka  podle ČBA automaticky zpracovat a zodpovědět v řádu hodin. Takový systém je podle ní lepší alternativou ke shromažďování dat na jednom místě a je vyzkoušený v praxi. Banky přes něj posílají údaje například exekutorům, v rámci resortu ministerstva financí celním a finančním úřadům a zkušebně také Všeobecné zdravotní pojišťovně.

Zájem o zapojení do tohoto systému projevil i Národní bezpečnostní úřad. „Systém nabízený bankami nevyžaduje žádné legislativní změny, je možné ho v dalších úřadech implementovat v řádech několika málo měsíců a navíc je výkonnější a už dnes rychlejší než případný zamýšlený centralizovaný systém,“ tvrdí Matoušek.

Přitom náklady na zavedení takového systému pro zbývající úřady by byly podle ČBA ve výši maximálně jednotek milionů korun, tedy o dva řády levněji než jsou odhadované náklady na zřízení centrálního registru účtů.

Centrální registr by bylo podle ČBA navíc třeba za nemalých ročních nákladů provozovat, zatímco zpracování žádostí prostřednictvím systému nabízeného bankami nevytváří žádné dodatečné náklady jak na straně bank, tak na straně státních úřadů. Naopak tyto náklady šetří jak na straně bank, tak institucí tento systém využívajících, neboť vylučuje zdlouhavou papírovou korespondenci.


(10. 3. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<

Nepřehlédněte nové odborné speciály

Reality v ČR, Zabezpečení dat, Formuláře - podnikáníČlánky čtenářů

Autobusové nádraží Zličín – kde je c...


Můžete jet soukromě, nebo třeba služebně, každopádně když cestujete z Prahy na západ, jihozápad nebo severozápad, pojedete možná z autobusového nádraží Zličín. Pokud...

Jak vypnout zprávy webů v prohlížeči


Rozmohl se nám tady takový nešvar - lecjaký zpravodajský web teď v prohlížeči stále dokola otravuje s tím, abyste si zapnuli jeho zprávy do prohlížeče. A vy musíte s...

Komentáře čtenářů

Děkujeme
Děkujeme za upozornění, opraveno. To by se stávat nemělo, ale autorovi i při noční korektuře to bohužel ...>>
Přiruční zavazadla Ryanair
Už dříve vznikla u nás diskuse na Facebooku, jaký je rozdíl v politice kabinových zavazadel Wizz Air a R...>>
Děkuji
To byl nepříjemný překlep, opraveno. V obou případech jde o předpověď do roku 2020. Děkujeme za upozorně...>>

©2013-2019 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(801)