Cena poloviny pražských bytů se už přehoupla přes 100 000 Kč za metr čtverečníTéměř polovina nových bytů v Praze už překračuje v nabídkách developerů hranici 100 tisíc korun za metr čtvereční. Ještě před čtyřmi lety přitom do této cenové kategorie spadala pouhá dvě procenta bytů k prodeji v hlavním městě. Od té doby však průměrné ceny vyskočily o 74,5 procenta a nyní tyto byty tvoří 46,3 procenta trhu. Pod psychologickou hranicí se navíc drží stále méně nemovitostí, nejčastěji jsou to rodinné byty o dispozicích 3+kk a 4+kk. Plyne to z údajů Central Group.

Nejoblíbenější byty 3+kk se svou cenou za metr čtvereční drží pod průměrem trhu dlouhodobě, donedávna i pod 100 tisíci korunami za čtvereční metr. V prvním pololetí roku však jejich ceny vyšplhaly k průměru 8 352 000 Kč, za čtvereční metr tak kupující u této dispozice zaplatí už 100 190 Kč. „Stále však lze na trhu najít i výhodnější nabídky, my se například u bytů 3+kk dostáváme dokonce pod hranici 90 tisíc korun za čtvereční metr,“ řekla výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková.

Rozdíl u průměrného bytu této dispozice tak může dosáhnout i víc než milionu korun, kdy průměrná cena u Central Group vychází na 7 330 000 Kč. Za metr čtvereční tak zákazník největšího rezidenčního stavitele v ČR zaplatí v průměru 86 465 Kč. Nejčastěji tyto byty kupují lidé ve věku okolo 40 let, zejména páry. Přibližně třetina z nich je financuje pomocí hypotečního úvěru.

„Pod pražským průměrem se u nás navíc pohybují všechny nejoblíbenější dispozice. U luxusních 4+kk pak cena odráží zejména jejich umístění v nejvyšších patrech, štědrou podlahovou plochu včetně rozměrných teras a často panoramatické výhledy,“ doplnila Tomášková.

Těch skutečně nejdražších luxusních bytů s cenou nad 150 tisíc korun je přitom na současném trhu jen 6,3 procenta. Jsou to především byty v rekonstruovaných činžovních domech v samotném centru města a právě exkluzivní byty v projektech na výjimečných místech s výhledem na Prahu.

Na trhu chybějí desítky tisíc nových bytů

Bytů, které se svou cenou vejdou pod psychologickou hranicí sta tisíc korun za metr čtvereční, navíc na trhu neustále ubývá. U Central Group stále tvoří víc než polovinu portfolia společnosti, najít je lze mimo jiné v oblíbených projektech Javorová čtvrť v Praze 10 – Horních Měcholupech, Nad Prokopským údolím v Praze 5 – Stodůlkách či Zahrady Bohdalec v Praze 4 – Michli.

Hlavním důvodem rostoucích cen je zablokovaný proces povolování nových bytů, kdy se daří povolovat v průměru jen 2500 nových bytů ročně. Ideální by však podle Central Group byl až čtyřnásobek, jelikož už dnes se deficit nových bytů odhaduje na víc než 20 tisíc, a to jen v Praze. V chystaných projektech je přitom v různé fázi přípravy a povolování nyní zablokováno přes 100 tisíc bytů.

Češi přitom podle průzkumu agentury IPSOS pro Central Group preferují právě vlastnické bydlení před nájmem, ve kterém bydlelo 43 procent z dotázaných. Celých 94 procent z celkem víc než tisícovky respondentů však uvedlo, že by rádo nemovitost přímo vlastnilo. Jako hlavní důvod uvedli nezávislost na pronajímateli či zajištění na stáří, nejčastějším důvodem pro volbu nájemního bydlení naopak byly chybějící prostředky pro získání vlastní nemovitosti.


(28. 8. 2019 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<

Nepřehlédněte nové odborné speciály

Reality v ČR, Zabezpečení dat, Formuláře - podnikáníČlánky čtenářů

Autobusové nádraží Zličín – kde je c...


Můžete jet soukromě, nebo třeba služebně, každopádně když cestujete z Prahy na západ, jihozápad nebo severozápad, pojedete možná z autobusového nádraží Zličín. Pokud...

Jak vypnout zprávy webů v prohlížeči


Rozmohl se nám tady takový nešvar - lecjaký zpravodajský web teď v prohlížeči stále dokola otravuje s tím, abyste si zapnuli jeho zprávy do prohlížeče. A vy musíte s...

Komentáře čtenářů

Děkujeme
Děkujeme za upozornění, opraveno. To by se stávat nemělo, ale autorovi i při noční korektuře to bohužel ...>>
Přiruční zavazadla Ryanair
Už dříve vznikla u nás diskuse na Facebooku, jaký je rozdíl v politice kabinových zavazadel Wizz Air a R...>>
Děkuji
To byl nepříjemný překlep, opraveno. V obou případech jde o předpověď do roku 2020. Děkujeme za upozorně...>>

©2013-2019 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(4790)