O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2021
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Vykročte vpřed: Pozoruhodné IT produkty 2021
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

Cena elektřiny v roce 2018: I když roste, ušetřit je možné

Podle energetických expertů by se do roku 2050 v České republice měla spotřeba elektřiny zvýšit o 29 %. Nejen u spotřeby, ale bohužel i u její ceny se očekává do budoucích let vzestupná tendence. K mírnému navýšení zřejmě dojde už v letošním roce, podle odhadu ERÚ průměrná domácnost letos zaplatí o 3,6 % navíc.

Ceny elektrické energie v průběhu předchozích pěti let klesaly, od letošního roku je tomu však zřejmě konec. Pro rok 2018 Energetický regulační úřad (ERÚ) odhaduje konečnou platbu za elektřinu už o cca 3,6 % vyšší a podle dalších prognóz analytiků můžeme očekávat zdražování i do budoucna.

Pro průměrnou domácnost může letošní navýšení znamenat přibližně 400 korun ročně navíc. Domácnosti, které ale elektřinou topí a ohřívají s ní i vodu, si připlatí daleko více. Zdražovat se v budoucnu bude pravděpodobně ještě více. Očekává se to nejen díky růstu velkoobchodních cen energií na burzách, ale také vlivem nové tarifní struktury, která by měla v ČR platit od roku 2019. Plánované změny by se měly týkat výhradně tzv. regulovaných cen, které zahrnují například platby za přenos a distribuci.

Cena elektřiny

Připomeňme, že cenu elektřiny tvoří dvě položky – silová a regulovaná cena. Cena silové elektřiny vzniká převážně obchodováním na burze. Určují ji sami výrobci nebo obchodníci na základě svých nákladů na výrobu, vývoje nabídky a poptávky, svých obchodních strategiích a reálných možností uplatnit se na trhu. Růst této ceny se nemusí automaticky projevit v konečné ceně pro zákazníky, nicméně cena na burze stále roste (v loňském roce zdražila megawatthodina téměř o 30 %), proto dříve či později tento růst ovlivní i ceny pro konečné zákazníky.

Různorodost potvrzuje i současný stav cen a ceníků elektřiny. Dominantní společnosti mají tu výhodu, že nakoupili dostatek elektřiny v předstihu za nižší ceny, teď mohou nechat ceníky na úrovni roku 2017 a nabídnout svým zákazníkům lepší ceny, i přestože ceny na burzách prudce stoupají. „Mají předkoupeno a obchodně využívají toho, že menší dodavatelé jsou nuceni nakupovat za současné ceny na burze, tedy musejí zvedat prodejní ceny. To má samozřejmě vliv i na ceny nabízených v aukcích. Předpokládáme, že i dodavatelé, kteří ceny nyní nezvýšili, tak učiní v nejbližších měsících,“ vysvětluje Vítězslav Grygar, partner nezávislé komunity spotřebitelů Licit. Také zákazníci, kteří mají uzavřenou smlouvu s fixací ceny, mají výhodu. Zdražení pocítí až po skončení dané fixace. Druhou položku tvoří tzv. regulovaná cena, kterou stanovuje ERÚ. Ta se pro rok 2018 také mírně zvýšila, a to o 2,5 %.

Vliv ceny elektřiny na ekonomiku

Růst cen za elektřinu se samozřejmě promítá do růstu nákladů provozu domácností. Prvním dopadem jsou samozřejmě vyšší částky na vyúčtování za spotřebu energie. „Pokud byste se chtěli zdražování elektřiny vyhnout, máte dvě možnosti. Buď snížíte vlastní spotřebu, nebo změníte dodavatele silové elektřiny. Změna dodavatele je bezplatná, nicméně berte v patrnosti, že celý proces trvá někdy i několik měsíců,“ říká Grygar.

V případě, že se nechcete o převod starat, můžete využít tzv. crowdsaving. „Tento termín by se dal doslovně přeložit jako „davové úspory“ (crowd = dav, saving = úspory). Myšlenka vychází ze zdravého selského rozumu a z praxe, v zásadě staví celý princip na tom, že čím víc nás je, tím víc ušetříme. Je to nový směr, který bojuje proti cenám a podmínkám určovaným jen zájmy některých skupin či dodavatelů, a naopak spojuje lidi a prosazuje jejich zájmy,“ vysvětluje Grygar.

Průkopníkem crowdsavingu v ČR je například komunita Licit. Sdružení spotřebitelů spolupracujíce s aukční síní, která realizuje celý proces změny dodavatele a získávání výhodnějších cen v aukcích.

„Právní ochrana před „šmejdy“, nekalými praktikami i zbytečnou administrativou. To jsou vedle výhodných cen nemalé výhody členství v Licitu, který crowdsaving šíří mezi obyčejné lidi,“ říká Grygar.

V případě, že dojde postupně ke zdražení spotřeby energie, jak se očekává, růst cen za elektrickou energii se nepochybně projeví i v dalších oblastech, které ovlivňují rodinné rozpočty. Snad každá výroba dnes potřebuje přívod elektrické energie, rostou tedy vstupní náklady firem, což se alespoň zčásti promítne i do finálních cen výrobků a služeb. I kdybyste se tedy domácnosti zcela odpojily od elektrické sítě, stejně je růst cen energií určitým způsobem postihne. Celkové vyšší výdaje na energie pak vedou k poklesu kupní síly domácností a jejich celkové poptávky.


(18. 1. 2018 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2021 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(3761)