Cena automobilů v ČR roste, nízkoemisní vozy nastupujíDruhé čtvrtletí roku 2019 přineslo zdražení automobilů v základní výbavě o 6,6 %, avšak zdražení vozů s nejvyšší výbavou jen o 2,5 % oproti stejnému období loňského roku. Ve srovnání s rokem 2018 zdražilo na 60 % automobilů napříč výbavovými stupni. Na český trh míří další zástupci nízkoemisních vozidel, naopak nabídka automobilů s benzínovými i naftovými agregáty oproti loňskému roku poklesla o 18 %, resp. 22 %. Plyne to z cenového indexu EY, který systematicky sleduje trendy na trhu s osobními automobily, monitoruje strategie výrobců a dopad na spotřebitele.

Druhé čtvrtletí roku 2019 se vyznačovalo vyššími cenami vozidel se základním provedením modelů, cenový index vzrostl z dubnových 4,5 % na červencových 6,6 % ve srovnání se začátkem roku 2018. Z pohledu sledování ceny jsou základní provedení o 24 600 Kč dražší než před rokem. Za poslední čtvrtletí nejméně vybavené varianty sledovaných vozidel zdražily o 7 800 Kč. Navýšení ceny se týká mimo jiné vozidel české automobilky ŠKODA, která zdražila základní provedení nejprodávanější Octavie, druhou nejprodávanější Fabii a kupříkladu i Kodiaq. Zdražení v rámci modelové péče čeká i Superb modelového roku 2020. Srovnání základních provedení však nehovoří jen o změně ceny.

„Z pohledu sledování hladiny základní ceny se často jedná o nemalé zdražení. Zákazník toužící po co nejnižší ceně šťastný nebude, nicméně praxe ukazuje, že takových zákazníků ubývá. Ve skutečnosti cenový posun pro většinu spotřebitelů znamená výhodu v podobě navýšené základní výbavy. Přitom stejně vybavené – v dnešní době už základní – modely by zákazník před rokem koupil dráž,“ uvádí Petr Knap, vedoucí partner společnosti EY pro automobilový sektor v regionu střední, východní a jihovýchodní Evropy a střední Asie.

V rámci všech sledovaných vozidel necelých 60 % zdražilo základní provedení oproti počátku loňského roku, více než 30 % pak i oproti cenám z letošního dubna. To se týká i typické volby cenově citlivé klientely – značky Dacia – když v případě modelů Duster a Sander zdražovala také nejlevnější provedení o 5 000 Kč. Zlevnění nejlevnějších provedení lze paradoxně pozorovat u prémiových modelů vyšší střední třídy jako je Mercedes-Benz E či BMW řady 5, kdy se jedná o snížení ceny v řádu nižších desítek tisíc Kč.

Nejvyšší výbavové stupně se dočkaly zlevnění

Na druhou stranu, cenový index mapující cenovou hladinu nejdražších variant oproti předchozímu období poklesl z 3,9 % na 2,5 %. Nejvyšší dostupné variant zlevnily o průměrných 12 100 Kč oproti dubnu letošního roku. Oproti počátku roku 2018 jsou však o 20 300 Kč výše.

Celých 61,5 % vozidel v nejvyšších výbavách zdražilo oproti loňskému roku, a to i přes spíše omezenou nabídku nejvyšších výbav a navzdory faktu, že nové modely prémiových vozů jsou v nejdražších dostupných provedeních zpravidla levnější, než tomu bylo u jejich předchůdců. To se týká například i celé luxusní německé trojice SUV – Mercedes-Benz GLE, BMW X5 a Audi Q7. Oproti minulému období zdražilo 20 % modelů v nejvyšší specifikaci, naopak u 46 % z nich lze pozorovat snížení ceny nejdražšího provedení. „Obecně lze stále pozorovat jev omezování nabídky zejména o okrajové modely na vrcholu nabídky,“ uvádí Petr Knap.

Nabídka nízkoemisních vozidel

Kromě zdražování se modely tuzemské automobilky v souladu s trendem na českém trhu dočkaly nižšího počtu dostupných variant u jednotlivých modelů. Totéž však potkalo i sesterský Volkswagen s výjimkou mimo jiné SUV Tiguan. Omezování šíře nabídky se ale dotklo i francouzských automobilek a je převážně dáno dozvuky loňského nástupu WLTP i výhledem na další regulatorní opatření z pohledu emisí osobních vozidel do budoucna.

„Trend šetření ze strany automobilek i místních zastoupení je patrný z postupného snižování komplexity nabídky. Je to právě komplexita, tedy počet nabízených variant a kombinací, která obecně prodražuje výrobu i vývoj automobilu. Automobilky se pak logicky zaměřují na nabídku, která osloví co nejširší spektrum zákazníků. Z pohledu nižšího počtu motorizací do hry nepochybně neustále vstupuje problematika homologací jednotek, která je časově a finančně dostupná. Z pohledu pestrosti nabídky je to nepochybně škoda, z trhu většinou mizí okrajové agregáty se specifickým charakterem, ovšem bohužel i vyšší spotřebou a emisemi,“ říká Petr Knap.

To ostatně dokazují čísla, počet nabízených variant (tedy dostupných ceníkových provedení) poklesl oproti loňsku o necelých 16 %, v porovnání s počátkem letošního dubna pak o 1 %. Více než počet nabízených variant ale oproti loňsku klesl počet nabízených motorizací. V případě jednotek spalujících benzín český trh zaznamenal pokles o 18 % oproti počátku roku 2018 a 5 % oproti minulému čtvrtletí. Nabídka naftových agregátů oproti loňskému lednu poklesla o 22 %, zůstala však na stejné úrovni v porovnání s minulým čtvrtletím.

Jednoznačným trendem trhu pak je navyšování nabídky nízkoemisních vozidel, ať už elektromobilů či plug-in hybridů. Ceny sledovaných elektromobilů převážně rostou, což souvisí s navyšováním kapacity baterií. Výjimku představuje plně elektrický Hyundai Ioniq, který lze oproti začátku roku 2018 koupit o 47 000 Kč levněji.


(4. 9. 2019 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<

Nepřehlédněte nové odborné speciály

Reality v ČR, Zabezpečení dat, Formuláře - podnikáníČlánky čtenářů

Autobusové nádraží Zličín – kde je c...


Můžete jet soukromě, nebo třeba služebně, každopádně když cestujete z Prahy na západ, jihozápad nebo severozápad, pojedete možná z autobusového nádraží Zličín. Pokud...

Jak vypnout zprávy webů v prohlížeči


Rozmohl se nám tady takový nešvar - lecjaký zpravodajský web teď v prohlížeči stále dokola otravuje s tím, abyste si zapnuli jeho zprávy do prohlížeče. A vy musíte s...

Komentáře čtenářů

Děkujeme
Děkujeme za upozornění, opraveno. To by se stávat nemělo, ale autorovi i při noční korektuře to bohužel ...>>
Přiruční zavazadla Ryanair
Už dříve vznikla u nás diskuse na Facebooku, jaký je rozdíl v politice kabinových zavazadel Wizz Air a R...>>
Děkuji
To byl nepříjemný překlep, opraveno. V obou případech jde o předpověď do roku 2020. Děkujeme za upozorně...>>

©2013-2019 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(4804)