O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Usnadní vám práci: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Část živnostníků končí, rychle ale přicházejí noví

Do podnikání na živnostenský list se letos nově pustilo přes 48 000 fyzických osob. Velký zájem je přitom i obory, které tvrdě zasáhla pandemie koronaviru a řada živnostníků je naopak opouští. Boom zažívají oblasti činnosti, které ze stávající situace mohou vytěžit. Analýzu zveřejnila poradenská společnost Bisnode.

Za prvních devět měsíců letošního roku v ČR začalo podnikat 48 279 fyzických osob podnikatelů, zatímco byznys opustilo 28 318 podnikatelů. Konečná bilance je tedy pozitivní a celkový počet registrovaných OSVČ v ČR přesáhl 2,14 milionů osob. „Třetí kvartál byl z pohledu počtu nově registrovaných živnostníků letos prozatím nejsilnější,“ říká analytička Bisnode Petra Štěpánová s tím, že v 65 % oborů činnosti, ve kterých působí alespoň 50 OSVČ, jsme zaznamenali pokles. „Za poslední tři měsíce se podíl oborů, ve kterých klesl počet podnikatelů zvýšil o pět procentních bodů,“ dodala analytička Bisnode.

Nejvíc fyzických osob zahájilo podnikání ve volné živnosti Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona. „Mezi nejžádanější obory v prvních třech kvartálech letošního roku patřil například i maloobchod, kadeřnické služby nebo silniční nákladní doprava, tedy oblasti činnosti, které byly významně postiženy v důsledku pandemie onemocnění COVID-19. Zajímavé je, že v těchto nejpostiženějších oborech současně zaniká velké množství subjektů. To znamená, že dochází k dynamické proměně podnikatelské základny – ti neúspěšní končí a jejich místa rychle zaplní noví podnikatelé,“ dodala Štěpánová.

Největší přírůstky vztažené ke stávající podnikatelské základně letos zaznamenávají také oblasti činnosti, které mohou profitovat z nové situace. Jedná se například o výzkum a vývoj v oblasti přírodních a technických věd, kde počet OSVČ vzrostl o čtvrtinu, informační a komunikační činnosti s přírůstek podnikatelů o 10 % nebo výzkum a vývoj.

Naopak, podobně jako v loňském roce, k největšímu relativnímu poklesu, z důvodu změny v legislativě, došlo v oborech spojených s financemi. Počet registrovaných OSVČ v oblasti řízení a správy finančních trhů se snížil o 17 % a v ostatních činnostech souvisejících s finančním zprostředkováním o necelých 11 %.


(3. 12. 2020 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(5681)