O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Usnadní vám práci: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Bydlení v Praze: Jak Pražané bydlí a proč do bydlení investují

Téměř polovina obyvatel hlavního města Prahy není spokojena se svým bydlením a takřka 6 z deseti dotazovaných by se chtělo přestěhovat. Vyplývá to z průzkumu, který realizovala společnost STEM/MARK pro firmu FINEP. Z uvedených údajů jednoznačně vyplývá, že na trhu nemovitostí a souvisejících služeb existuje výrazný komerční potenciál. Průzkum ale přinesl i další zajímavá zjištění.

Obyvatelé Prahy hodnotí kvalitu svého bydlení nejčastěji podle lokality – 78,9 % dotázaných uvedlo právě tento faktor jako hlavní pro jejich rozhodování. Velikost bytu hraje roli pro 63,4 % spotřebitelů, kvalita a zpracování bytu či stavby jsou podstatná pro 50,7 %. Podle vybavení bytu jeho kvalitu hodnotí jen necelých 40 % spotřebitelů.

„Jednoznačně to ukazuje, že v trendech se přibližujeme západní Evropě, kde je zcela běžné investovat do nemovitost í, které jsou na takzvaně dobré adrese,“ komentuje výsledky gene rální ředitel společnosti FINEP, Tomáš Pardubický.

Kolik lidí se chce stěhovat

Se svým bydlením není spokojeno 47,9 % tázaných, 59,2 % by se jich chtělo přestěhovat. Většinou se podle průzkumu ale obávají, že na to nemají dostatek finančních prostředků (42,3 % tázaných).

„Potvrzuje to naše dřívější zjištění a zkušenosti, podle kterých je sice v Praze dostatek bytů, ale mnoho z nich nesplňu je kvalitativní o čekávání současné populace. Jinak řečeno – Pražáci by rádi opustili stárnoucí panelové domy, z nichž některé jsou již roky za svou životností, a přestěhovali se do komfortní ch novostaveb. O změnu se však ani nepokusí, protože se obávají, že na ni nemají,“ hodnotí situaci Pardubický.

Pardubický upozorňuje, že aktuální ceny bytů ale nejsou nedostupné. A pokud klienti prodají své stávající bydlení a k tomu si vezmou rozumný úvěr, nové bydlení je reálně dostupné. „Je potřeba si uvědomit, že nové byty jsou obvykle ekonomicky efektivnější na provoz, a náklady na jejich udržování jsou výrazně nižší, než je tomu u starých budov,“ upozorňuje Pardubický.

Co chtít od nového bytu

Obyvatelé Prahy se dnes zajímají především o to, zda je v místě zeleň, sociální vybavenost, do stupnost MHD, a také jaká je do pravní dostupnost vozem do centra města i mimo město. „Výběr lokalit dnes hraje velmi důležitou roli pro úspěšný prodej bytů a i v následujícím období bude v Praze platit, že na dobré adrese se byt prodá snadno,“ tvrdí Pardubický. Projevuje se prý to, že lidé si raději koupí menší byt v lepší lokalitě, než aby investovali stejné pení ze do většího bytu v lokalitě s horší pověstí nebo občanskou vybaveností.

Jak bydlí Pražané

Průzkum zjistil i další zajímavé údaje. Více než polovina obyvatel Prahy bydlí se svými partnery či manželkami, necelých 20 % obývá byt se svými rodiči, naopak 14 % seniorů bydlí u svých dětí. 49,3 % tázaných uvedlo, že by bylo ochotno pomoci finančně rodičům při koupi nového bytu. Právě domy specializované na seniory mohou být podle Pardubického v následujících letech trhem s rozvojovým potenciálem.

Senioři zatím často bydlí v bytech, které jsou na ně velké, drahé na provoz a především nevhodné vzhledem k jejich zdravotnímu stavu. Vhodnou investicí by mohli získat byt, který bude jejich potřebám vyhovovat, a navíc bude například v domě se stálou zdravotnickou péčí, možností roznosu jídla i společenského vyžití. Takové bydlení je v zahraničí poměrně běžné. Mimochodem: Podle 77,5 % tázaných Pražanů má bydlení seniorů v hlavním městě špatnou úroveň.

Obyvatelé Prahy jsou také otevření možno sti nakoupit byt jako investici, ať již pro sebe, nebo pro své potomky. Pozitivně odpovědělo v případě nákupu bytu pro své děti 54,9 % z dotázaných, jako investici pro sebe samé by nákup realizovalo 57,7 % Pražanů. 80,3 % Pražanů je prý přesvědčeno o tom, že investice do bydlení je nejbezpečnější a nejjistější.


(7. 11. 2013 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Bydlení
My jsme taky investovali do bydlení. Vzali jsme si hypotéku a utekli jsme z Prahy na vesnici, kde jsme si postavili dům. Stěhovali jsme se před necelým měsícem, takže ještě nemáme všechno úplně zaříze...
Já bych se zpět do bydlení v Praze asi moc nehrnul. Před pár lety jsme si pořídili malý domek s terasou na vesnici a nic víc už asi nechci. Právě terasu se letos ale chystám trochu předělat. Chybí mi ...
No, my jsme do našeho bytu teď také hodně investovali. Prakticky celý jsme ho zrekonstruovali. Asi nejvíc hořely nové podlahy. Teď tu máme všude plovoučku a je to rozhodně lepší než to staré lino, kte...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(205)