Bydlení v Praze: Jak Pražané bydlí a proč do bydlení investujíTéměř polovina obyvatel hlavního města Prahy není spokojena se svým bydlením a takřka 6 z deseti dotazovaných by se chtělo přestěhovat. Vyplývá to z průzkumu, který realizovala společnost STEM/MARK pro firmu FINEP. Z uvedených údajů jednoznačně vyplývá, že na trhu nemovitostí a souvisejících služeb existuje výrazný komerční potenciál. Průzkum ale přinesl i další zajímavá zjištění.

Obyvatelé Prahy hodnotí kvalitu svého bydlení nejčastěji podle lokality – 78,9 % dotázaných uvedlo právě tento faktor jako hlavní pro jejich rozhodování. Velikost bytu hraje roli pro 63,4 % spotřebitelů, kvalita a zpracování bytu či stavby jsou podstatná pro 50,7 %. Podle vybavení bytu jeho kvalitu hodnotí jen necelých 40 % spotřebitelů.

„Jednoznačně to ukazuje, že v trendech se přibližujeme západní Evropě, kde je zcela běžné investovat do nemovitost í, které jsou na takzvaně dobré adrese,“ komentuje výsledky gene rální ředitel společnosti FINEP, Tomáš Pardubický.

Kolik lidí se chce stěhovat

Se svým bydlením není spokojeno 47,9 % tázaných, 59,2 % by se jich chtělo přestěhovat. Většinou se podle průzkumu ale obávají, že na to nemají dostatek finančních prostředků (42,3 % tázaných).

„Potvrzuje to naše dřívější zjištění a zkušenosti, podle kterých je sice v Praze dostatek bytů, ale mnoho z nich nesplňu je kvalitativní o čekávání současné populace. Jinak řečeno – Pražáci by rádi opustili stárnoucí panelové domy, z nichž některé jsou již roky za svou životností, a přestěhovali se do komfortní ch novostaveb. O změnu se však ani nepokusí, protože se obávají, že na ni nemají,“ hodnotí situaci Pardubický.

Pardubický upozorňuje, že aktuální ceny bytů ale nejsou nedostupné. A pokud klienti prodají své stávající bydlení a k tomu si vezmou rozumný úvěr, nové bydlení je reálně dostupné. „Je potřeba si uvědomit, že nové byty jsou obvykle ekonomicky efektivnější na provoz, a náklady na jejich udržování jsou výrazně nižší, než je tomu u starých budov,“ upozorňuje Pardubický.

Co chtít od nového bytu

Obyvatelé Prahy se dnes zajímají především o to, zda je v místě zeleň, sociální vybavenost, do stupnost MHD, a také jaká je do pravní dostupnost vozem do centra města i mimo město. „Výběr lokalit dnes hraje velmi důležitou roli pro úspěšný prodej bytů a i v následujícím období bude v Praze platit, že na dobré adrese se byt prodá snadno,“ tvrdí Pardubický. Projevuje se prý to, že lidé si raději koupí menší byt v lepší lokalitě, než aby investovali stejné pení ze do většího bytu v lokalitě s horší pověstí nebo občanskou vybaveností.

Jak bydlí Pražané

Průzkum zjistil i další zajímavé údaje. Více než polovina obyvatel Prahy bydlí se svými partnery či manželkami, necelých 20 % obývá byt se svými rodiči, naopak 14 % seniorů bydlí u svých dětí. 49,3 % tázaných uvedlo, že by bylo ochotno pomoci finančně rodičům při koupi nového bytu. Právě domy specializované na seniory mohou být podle Pardubického v následujících letech trhem s rozvojovým potenciálem.

Senioři zatím často bydlí v bytech, které jsou na ně velké, drahé na provoz a především nevhodné vzhledem k jejich zdravotnímu stavu. Vhodnou investicí by mohli získat byt, který bude jejich potřebám vyhovovat, a navíc bude například v domě se stálou zdravotnickou péčí, možností roznosu jídla i společenského vyžití. Takové bydlení je v zahraničí poměrně běžné. Mimochodem: Podle 77,5 % tázaných Pražanů má bydlení seniorů v hlavním městě špatnou úroveň.

Obyvatelé Prahy jsou také otevření možno sti nakoupit byt jako investici, ať již pro sebe, nebo pro své potomky. Pozitivně odpovědělo v případě nákupu bytu pro své děti 54,9 % z dotázaných, jako investici pro sebe samé by nákup realizovalo 57,7 % Pražanů. 80,3 % Pražanů je prý přesvědčeno o tom, že investice do bydlení je nejbezpečnější a nejjistější.


(7. 11. 2013 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<

Nepřehlédněte nové odborné speciály

Reality v ČR, Zabezpečení dat, Formuláře - podnikáníČlánky čtenářů

Autobusové nádraží Zličín – kde je c...


Můžete jet soukromě, nebo třeba služebně, každopádně když cestujete z Prahy na západ, jihozápad nebo severozápad, pojedete možná z autobusového nádraží Zličín. Pokud...

Jak vypnout zprávy webů v prohlížeči


Rozmohl se nám tady takový nešvar - lecjaký zpravodajský web teď v prohlížeči stále dokola otravuje s tím, abyste si zapnuli jeho zprávy do prohlížeče. A vy musíte s...

Komentáře čtenářů

Děkujeme
Děkujeme za upozornění, opraveno. To by se stávat nemělo, ale autorovi i při noční korektuře to bohužel ...>>
Přiruční zavazadla Ryanair
Už dříve vznikla u nás diskuse na Facebooku, jaký je rozdíl v politice kabinových zavazadel Wizz Air a R...>>
Děkuji
To byl nepříjemný překlep, opraveno. V obou případech jde o předpověď do roku 2020. Děkujeme za upozorně...>>

©2013-2019 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(205)