Bydlení pro počítače: Datová centra současnostiV USA spadá do kategorie označované pojmem „datové centrum“ v podstatě jakákoli místnost, ve které se nachází infrastruktura pro informační technologie - servery, síťové prvky, systémy pro ukládání dat... A ta nejmenší datová centra v menších a středních firmách - jen s několika málo servery a dalším vybavením - se podle aktuálních analýz stanou obětí těch velkých. Provozovat firemní informační technologie ve velkém datovém centru profesionálního dodavatele je totiž zpravidla levnější, snazší i bezpečnější.

V roce 2017 bude podle IDC celosvětový počet datových center kulminovat na 8,6 milionech a poté začne pomalu klesat. Sice poroste počet datových center poskytovatelů služeb, ale bude klesat počet menších interních datových center různých organizací. Do roku 2017 bude podle stejných analytiků 60 % toho IT vybavení datových center firem, které používají k podnikání, umístěno v datových centrech poskytovatelů.

Pojďme se společně podívat na zásadní trendy, které hýbou vývojem v oblasti datových center. Nejde jen o trendy ekonomické - typicky tlak na úspornost, nebo zjevné trendy technologické - vázané přímo na vybavení datových center, ale také o trendy, které mají v oblasti informačních technologií širší dosah - třeba snaha o pečlivou analýzu velkých objemů dat, které sice řada firem sbírá, ale mnohdy nedokáže využít, nebo o nástup takzvaného internetu věcí - desítek milionů malých zařízení nejrůznějšího druhu, která jsou připojena k internetu a jsou schopna být jím řízena, ale i poskytovat do něj nejrůznější informace ze svého okolí.

O co mají firmy v oblasti datových center zájem


Abychom si udělali přehled o vývoji v oblasti datových center, můžeme se na ně podívat z několika různých úhlů. Tady volíme ten, který se zabývá výdaji uživatelů. Z těch je totiž pěkně vidět, o co je mezi profesionály zájem - a kam se tedy zřejmě datová centra a jejich vybavení ve skutečnosti ubírá.


Aby se k vám datové centrum chovalo pěkně


Už od počátku (počítačových) věků se traduje poučka, že to, co je hardware, je pevné, zatímco software, tedy programové vybavení, je pružně měnitelné. Každý z nás s tím má nepochybně zkušenosti ze svého počítače, který po stránce hardwaru zpravidla příliš neměníme, zatímco programy snadno nahrazujeme novými verzemi nebo je mění za jiné. A co to má společného s chováním datových center?


Jak správně přemýšlet o datovém centru


Analytici společnosti Gartner nedávno vydali pět doporučení, jak nově přemýšlet o datových centrech. Jak by tato centra měla fungovat, čemu by se měla přizpůsobovat, na co si dát pozor? Zde jsou jejich tipy.


Návod pro správný výběr komponent Rittal IT racku


Jedním z velmi důležitých kroků při sestavování IT racku je výběr vnitřních komponent, obzvláště pokud se jedná o instalaci mimo standardní prostředí datového centra. Před samotným výběrem racku je nutné vzít v úvahu velké množství kritérií: přesný účel použití, vedení kabelů pro napájení a sítě a ideální řešení chlazení. Rittal proto představuje pět klíčových otázek, a odpovědi na ně, jak optimalizovat vnitřní uspořádání, instalaci a uvedení do provozu IT racku.


Nemůžete držet krok s datovou explozí?


Objem dat neustále roste vyšším tempem, než jakým klesají ceny datových úložišť. Jak nad tímto trendem vyhrát a uspořit až 60% stávajících nákladů?(2. 5. 2016 | redakce2)


Partneři speciálu:
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<

Nepřehlédněte nové odborné speciály

Reality v ČR, Zabezpečení dat, Formuláře - podnikáníČlánky čtenářů

Autobusové nádraží Zličín – kde je c...


Můžete jet soukromě, nebo třeba služebně, každopádně když cestujete z Prahy na západ, jihozápad nebo severozápad, pojedete možná z autobusového nádraží Zličín. Pokud...

Jak vypnout zprávy webů v prohlížeči


Rozmohl se nám tady takový nešvar - lecjaký zpravodajský web teď v prohlížeči stále dokola otravuje s tím, abyste si zapnuli jeho zprávy do prohlížeče. A vy musíte s...

Komentáře čtenářů

Přiruční zavazadla Ryanair
Už dříve vznikla u nás diskuse na Facebooku, jaký je rozdíl v politice kabinových zavazadel Wizz Air a R...>>
Děkuji
To byl nepříjemný překlep, opraveno. V obou případech jde o předpověď do roku 2020. Děkujeme za upozorně...>>
Konkrétněji, prosím
My ale nikde nepíšeme, že jinde se to neděje. Pokud máte informace o konkrétních větších výpadcích, ocen...>>

©2013-2018 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(2481)