O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Usnadní vám práci: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Budou Evropané jíst klonovaná zvířata? A jiné nové potraviny?

Evropská komise přijala tři návrhy právních předpisů týkající se klonování zvířat a takzvaných nových potravin, které mají v této oblasti zajistit právní jistotu. Dva návrhy povedou k zákazu technologie klonování pro hospodářská zvířata chovaná v EU a dovoz těchto klonovaných zvířat. Bude zakázán také prodej potravin vyrobených z klonovaných zvířat.


Záměrem uvedených návrhů prý je zabývat se dobrými životními podmínkami zvířat a jinými etickými otázkami spojenými s použitím uvedené technologie. Návrh legislativy o nových potravinách je revizí stávajícího nařízení "s cílem zlepšit dostupnost nových a inovativních potravin na trhu EU a současně udržet vysokou úroveň ochrany spotřebitele", jak uvádí EU.

„Současné iniciativy v oblasti klonování zvířat jsou reakcí na obavy o dobré životní podmínky zvířat a stejně realisticky a z praktického hlediska se snaží reagovat na to, jak spotřebitelé vnímají potraviny z klonovaných zvířat,“ říká komisař EU pro zdraví Tonio Borg. „Změny v oblasti nových potravin povedou k vytvoření účinnějšího systému. Ten spotřebitelům v EU nabídne výhodu širšího výběru potravin a vytváří příznivé prostředí pro evropský potravinářský průmysl,“ dodává.

Klonování zvířat v EU

A jak to má tedy v EU vypadat? V EU nemá probíhat žádné klonování pro chovné účely, a pokud budou existovat obavy o dobré životní podmínky zvířat, nebudou prý klonovaná zvířata ani dovážena.

V prvním návrhu směrnice se počítá s dočasným zákazem používání technologie klonování na hospodářských zvířatech a také se zákazem uvádění živých klonovaných zvířat a klonovaných embryí na trh. Druhý návrh směrnice zajišťuje, aby nebyly na trh EU uváděny potraviny, jako je maso nebo mléko, z klonovaných zvířat.

Klonování však nebude zakázáno pro účely výzkumu, zachování vzácných chovů a ohrožených druhů nebo při využití zvířat pro výrobu farmaceutických produktů a zdravotnických prostředků, kdy lze podle EU použití této technologie ospravedlnit.

Nové potraviny v EU

Podle návrhu nařízení se má na nové potraviny vztahovat jednodušší, jasnější a účinnější schvalovací postup centralizovaný na úrovni EU, který by měl umožnit, aby se bezpečné a inovativní potraviny dostaly na trh EU rychleji.

Jako nové potraviny se obecně označují potraviny, které nebyly do května 1997, tj. před vstupem stávajícího nařízení v platnost, v EU konzumovány ve významné míře, a zejména potraviny vyráběné za použití nových technik a technologií, jako jsou třeba nanomateriály.

Zavádějí se rovněž zvláštní ustanovení pro potraviny, které nejsou v EU prodávány, ale jsou dlouhodobě bezpečně používány v zemích mimo EU. To má vést ke vzniku vyváženějšího systému a příznivého prostředí pro obchod.

Uvedený návrh upravuje také ochranu inovací. Podle nového systému potravinářský podnik, který v případě inovace založené na novém vědeckém vývoji podá žádost, získá povolení prodávat potravinu po dobu 5 let, než ji budou moci vyrábět ostatní.

Kudy dál

K právním předpisům, které Komise navrhla, se nyní vyjádří další orgány EU, včetně Evropského parlamentu a Rady, které k němu v přiměřené lhůtě zaujmou svá stanoviska. V této fázi lze odhadovat, že navržené právní předpisy vstoupí v platnost nejdříve v roce 2016.

Úřad EFSA provedl v roce 2008 vědecké posouzení rizika požívání potravin z klonovaných zvířat a dospěl k závěru, že z hlediska bezpečnosti potravin nebyl mezi masem a mlékem klonovaných zvířat a jejich potomstva a masem a mlékem zvířat chovaných tradičně zjištěn žádný rozdíl. Toto stanovisko bylo potvrzeno v letech 2009, 2010 a 2012. Vědci využívají klonování v rámci některých výzkumů. Reprodukční materiál (spermie a embrya) ani potraviny (maso, mléko) těchto klonů nejsou uváděny na trh.


(23. 12. 2013 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(483)