Bohatství v české ekonomice: Horká zpráva o výkyvechFinanční bohatství všech sektorů ekonomiky České republiky dosahovalo podle aktuální zprávy ČSÚ v závěru roku 2012 podle velikosti jejich finančních aktiv 17,736 bilionu korun. Hmotný majetek v české ekonomice byl podle stavů z konce roku 2012 mírně nižší než majetek finanční. Držitelé nefinančních aktiv však utrpěli v posledních letech reálné ztráty na jejich hodnotě, protože ceny těchto aktiv se vyvíjely hůře než celková cenová hladina v ekonomice.

Jak už bylo zmíněno, finanční bohatství všech sektorů ekonomiky České republiky dosahovalo v závěru roku 2012 podle velikosti jejich finančních aktiv 17,736 bilionu korun, přičemž téměř polovinou se na něm podílely nefinanční podniky (27,6 %) spolu s domácnostmi (22,1 %). Tento finanční majetek tak převyšoval hmotný majetek v ekonomice (16,417 bil. korun) měřený velikostí hmotných fixních aktiv (v tzv. čistém vyjádření, tj. po zohlednění jeho odpisů). Plyne to z nominálních dat národních účtů.

„Zohledníme-li však i finanční závazky všech institucionálních sektorů v ekonomice, jejichž výše na konci roku 2012 přesahovala 19 bilionů korun, je zřejmé, že základem bohatství v ekonomice je hmotný majetek“, říká analytička ČSÚ Drahomíra Dubská.

Hmotné bohatství v České republice

Studie ČSÚ s názvem „Hmotné bohatství v České republice: posiluje ho vývoj na realitním trhu?“ se zaměřuje zejména na majetek v podobě domů, bytů a ostatních budov a staveb s detailnějším pohledem na sektor domácností.

„Zatímco za silné a dlouhé ekonomické konjunktury rostlo hmotné bohatství zejména u domácností, v období 2010 až 2012 už byly přírůstky fixních aktiv nízké. Navíc vývoj cen fixních aktiv oproti úhrnné cenové hladině v ekonomice přinesl reálnou ztrátu majitelům těchto aktiv v řádu stovek miliard“, uvedla Dubská. „I tak však hodnota domů a bytů přesahovala koncem roku 2012 v ČR 4,475 biliony korun."

Ve studii je dále analyzováno regionální rozvrstvení výstavby komerčních nemovitostí v ČR v posledních sedmi letech, ceny stavebních pozemků, nově poskytované hypoteční úvěry v roce 2013, preference lidí pokud jde o volbu fixace úrokové sazby hypotečních úvěrů a jejich splátková platební morálka.

Celá studie je k dispozici na webových stránkách ČSÚ zde


(14. 5. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<

Nepřehlédněte nové odborné speciály

Reality v ČR, Zabezpečení dat, Formuláře - podnikáníČlánky čtenářů

Autobusové nádraží Zličín – kde je c...


Můžete jet soukromě, nebo třeba služebně, každopádně když cestujete z Prahy na západ, jihozápad nebo severozápad, pojedete možná z autobusového nádraží Zličín. Pokud...

Jak vypnout zprávy webů v prohlížeči


Rozmohl se nám tady takový nešvar - lecjaký zpravodajský web teď v prohlížeči stále dokola otravuje s tím, abyste si zapnuli jeho zprávy do prohlížeče. A vy musíte s...

Komentáře čtenářů

Přiruční zavazadla Ryanair
Už dříve vznikla u nás diskuse na Facebooku, jaký je rozdíl v politice kabinových zavazadel Wizz Air a R...>>
Děkuji
To byl nepříjemný překlep, opraveno. V obou případech jde o předpověď do roku 2020. Děkujeme za upozorně...>>
Konkrétněji, prosím
My ale nikde nepíšeme, že jinde se to neděje. Pokud máte informace o konkrétních větších výpadcích, ocen...>>

©2013-2019 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1097)