O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Usnadní vám práci: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Biometrie v byznysu: Kdy, proč a jak

Využívání biometrie v podnikání je stále častější. Rozhodně už dávno nejde o science fiction a při správném užití není ani třeba se obávat ztráty soukromí nebo zneužití osobních údajů. Kde všude lze biometrická řešení využít a jak mohou pomoci vašemu byznysu?


Biometrie zahrnuje metody rozpoznávání osob podle jejich specifických biologických charakteristik. Aby toto rozpoznávání fungovalo, musí takový biologický prvek existovat u všech osob, musí být pro každou osobu jedinečný a musí být stálý po celý život jedince.

Ideálním rozpoznávacím znakem člověka je například otisk prstu, podle něhož je identifikace velmi rozšířená. Existují ovšem i další lidské znaky, které se v biometrii používají. Osobu lze identifikovat například i podle oční duhovky, hlasu, obličeje, žilek na dlani a samozřejmě i DNA.

Kde a jak se biometrie používá

Prvním oborem, ve kterém došlo k praktickému využití biometrie, byla kriminalistika. Ta využívala metodu daktyloskopie, která rozpoznávala zločince podle inkoustových otisků prstů. Daktyloskopie dodnes patří k nejrozšířenějším metodám pro spolehlivou identifikaci osob a slouží často jako nezpochybnitelný důkaz při soudních líčeních.

Protože technologie pokročila, má dnes biometrie velké využití i v běžném životě. Otisky prstů se dnes používají například místo klíčů pro zajištění vstupu do soukromých i firemních objektů, ale třeba i pro přístup k počítači. Některé společnosti s náročnějšími provozy a citlivými technologiemi otisky používají také k omezení přístupu do rizikových zón nebo do prostor vedení firem.

Otisk prstu se běžně využívá i ke sledování docházky zaměstnanců. Tato metoda je podle odborníků mnohem spolehlivější než kupříkladu magnetická karta nebo bezkontaktní čip, které lze snadno zneužít.

„Biometrie je i v Česku oblíbenou a cenově dostupnou metodou pro sledování přístupů a evidence docházky do firem. Identifikace osob přes otisk prstu trvá v dnešní době řádově několik stovek milisekund, a vše je tedy velmi pohodlné, rychlé a hlavně spolehlivé,“ vysvětluje Roman Straško z firmy IReSoft.

Biometrie se ale, jak už bylo zmíněno, nepoužívá jen pro identifikaci a řízení vstupů do objektů, ale dá se s ní nahradit i přístupové heslo kdekoliv je třeba. Otisk prstu se běžně využívá pro odemknutí notebooků či počítačových systémů. Otisky prstů a biometrie obličeje jsou také součástí biometrických pasů České republiky.

Spolehlivost biometrie

Moderní biometrické čtečky na otisk prstu nelze ošálit snadno. I když na čtečku přiložíte mokré, špinavé nebo mastné prsty, čtečka je většinou bez problému rozpozná. Velmi přesné, i když finančně mnohem nákladnější, jsou i čtečky oční duhovky a biometrie tváře či rozpoznávací zařízení dle hlasu. P

roblémy s identifikací osob mohou vzniknout u lidí, kteří si nemohou udržovat povrch prstů v kondici, jako například u masérů či uklízeček. Pro tyto případy je vhodnější 3D snímání krevního řečiště či použití jiných biometrických údajů.

Podle Straška je použití biometrických docházkových nebo přístupových systémů dostatečně bezpečné. Základním principem totiž není ukládání a porovnávání celého otisku prstu, ale pouze takzvaného hashe. Hash je vypočítán z vybraných bodů (takzvané markanty) pomocí matematické funkce a není možné z něj nikdy zpětně zrekonstruovat otisk prstu, natož určit identitu osoby.

Budoucnost biometrie

Počet biometrických čidel a jejich využití strmě roste. Společnost Apple například využila otisk prstu pro odemykání nové řady telefonů iPhone. Jeden telefonní operátor zvažuje využití rozpoznání dle hlasu zákazníka při volání na infolinku.

O využití biometrických prvků se také mluví v bankovním sektoru či ve stavebnictví (využití otisků prstů místo domovního klíče). Budoucí objevy v oblasti biometrie budou zřejmě nejdříve využity v kriminalistice či bezpečnostních složkách států. Jak ale historie již potvrdila, inovované prvky biometrie se stále více adaptují i v běžném životě. Možná brzy nastane doba, kdy bude k nastartování auta běžně stačit pouze otisk prstu nebo upřený pohled majitele.


(17. 12. 2013 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(429)