Bezpečný přenos elektronických zpráv ve zdravotnictví rosteRychlé a bezpečné doručení zpráv a jejich přesnou adresaci na konkrétní zdravotní pracoviště či pracovníka slibuje systém, jehož prostřednictvím bylo za první čtvrtletí letošního roku přeneseno stejné množství elektronických zpráv jako za celý předchozí rok. Celkově již bylo takto přeneseno od jeho spuštění v roce 2013 přes 63 000 zpráv.

„Celý proces odesílání a příjmu zpráv je maximálně automatizovaný a zjednodušený, aby doktorům i lékařskému personálu usnadňoval práci a šetřil čas,“ říká Vladimír Přikryl, generální ředitel společnosti CompuGroup Medical Česká republika, dodavatele uvedeného systému s názvem Medical Net.

Dnes služba využívá přes 800 lékařů a pracovišť a měsíčně si vymění více než sedm tisíc zpráv a tento počet podle provozovatele dále roste. Například v březnu systém zaznamenal o 60 % více přenesených zpráv než v předchozím měsíci. Nutno ovšem dodat, že v ČR aktuálně působí desítky tisíc lékařů, systém jich tedy využívá minorita.

Zkušenosti z praxe

„Naše pracoviště je v pozici, kdy je jednak odesílatelem zpráv k terénním lékařům, tak také příjemcem zpráv zejména z Fakultní nemocnice Ostrava. Možnost příjmu a předávání zpráv cestou Medical Net výrazně racionalizuje provoz nejen pro střední zdravotnický personál a lékařský personál, ale také pro pacienty, kteří mnohokrát ušetří cestu se zprávou ke svému lékaři,“ říká primář MUDr. Miroslav Homza ze zdravotnického zařízení Benedor, který systém jako jeden z prvních na Ostravsku začal používat.

„Výměna dat, kterou představuje Medical Net, tvoří jeden z pilířů koncepce eHealth v ČR, jak jí vidí a snaží se prosazovat naše společnost,“ říká V. Přikryl z CGM. Dalšími pilíři jsou služby pro pacienty, jako je on-line objednávání nebo on-line konzultace, a registr událostí, který monitoruje pohyb pacienta po systému a umožňuje lékaři získat informaci o tom, kde jeho pacient byl a vyžádat si od dotyčného lékaře informace a lékaři tak např. umožňuje vyhnout se lékovým interakcím a duplicitám.


(24. 4. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<

Nepřehlédněte nové odborné speciály

Reality v ČR, Zabezpečení dat, Formuláře - podnikáníČlánky čtenářů

Autobusové nádraží Zličín – kde je c...


Můžete jet soukromě, nebo třeba služebně, každopádně když cestujete z Prahy na západ, jihozápad nebo severozápad, pojedete možná z autobusového nádraží Zličín. Pokud...

Jak vypnout zprávy webů v prohlížeči


Rozmohl se nám tady takový nešvar - lecjaký zpravodajský web teď v prohlížeči stále dokola otravuje s tím, abyste si zapnuli jeho zprávy do prohlížeče. A vy musíte s...

Komentáře čtenářů

Děkujeme
Děkujeme za upozornění, opraveno. To by se stávat nemělo, ale autorovi i při noční korektuře to bohužel ...>>
Přiruční zavazadla Ryanair
Už dříve vznikla u nás diskuse na Facebooku, jaký je rozdíl v politice kabinových zavazadel Wizz Air a R...>>
Děkuji
To byl nepříjemný překlep, opraveno. V obou případech jde o předpověď do roku 2020. Děkujeme za upozorně...>>

©2013-2019 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1021)