Bezpečnost na pracovišti a ochrana zdraví pracovníků: EU chce zlepšeníEvropská komise oznámila, že chce zaručit lepší pracovní podmínky a snížit počet pracovních úrazů v EU. V zemích EU podle jejích materiálů každoročně utrpí vážný pracovní úraz (tj. úraz, jehož důsledkem je více než 3 dnů pracovní neschopnosti) více než 3 miliony lidí. Na následky těchto zranění pak každý rok zemře okolo 4 000 osob. Téměř čtvrtina evropských pracovníků je přesvědčena, že podmínky, v nichž pracují, ohrožují jejich bezpečnost.

Kromě zjevných důsledků pro lidské zdraví vznikají v této souvislosti i vážné hospodářské náklady. Odhaduje se, že například jen v samotném Německu způsobuje každoročně pracovní neschopnost ztrátu produktivity ve výši 3,1 % HDP. Úrazy a nemoci rovněž zvyšují náklady na sociální zabezpečení.

Podle studie z roku 2010 přináší každé euro investované do prevence pracovních úrazů zisk ve výši 1,29 až 2,89 eura.

Ke zlepšení ochrany pracovníků EU navrhuje:

  • pomáhat malým podnikům s dodržováním bezpečnostních předpisů
  • zajistit, aby zdravotní a bezpečnostní inspektoři pracovali podle těch nejvyšších norem
  • vyvarovat se rizikům spojeným s novými technologiemi a inovacemi, jako jsou třeba nanomateriály
  • přihlédnout ke stárnutí evropské pracovní síly
  • zlepšit koordinaci řešení otázek týkajících se bezpečnosti a ochrany zdraví se Světovou zdravotnickou organizací françaisEnglishespañol a dalšími mezinárodními subjekty.

Na pomoc při provádění těchto opatření, která se opírají o konzultace s organizacemi zaměstnavatelů i zaměstnanců v celé Unii, budou k dispozici finanční prostředky z EU.

Evropská komise však současně navrhuje zjednodušit stávající právní předpisy (pokud to lze učinit bez rizika), což by mělo pomoci snížit administrativní zátěž podniků.

Zástupci EU se chlubí, že na základě realizace strategie pro období 2007–2012 vycházející ze společného rámce pro činnosti v celé EU, který byl přizpůsoben potřebám jednotlivých zemí, se snížil počet vážných pracovních úrazů o téměř 30 %. Nové předpisy k ochraně evropských pracovníků prý přispěly v posledních letech k ochraně před chemickými látkami a elektromagnetickými poli.


(19. 6. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<

Nepřehlédněte nové odborné speciály

Reality v ČR, Zabezpečení dat, Formuláře - podnikáníČlánky čtenářů

Autobusové nádraží Zličín – kde je c...


Můžete jet soukromě, nebo třeba služebně, každopádně když cestujete z Prahy na západ, jihozápad nebo severozápad, pojedete možná z autobusového nádraží Zličín. Pokud...

Jak vypnout zprávy webů v prohlížeči


Rozmohl se nám tady takový nešvar - lecjaký zpravodajský web teď v prohlížeči stále dokola otravuje s tím, abyste si zapnuli jeho zprávy do prohlížeče. A vy musíte s...

Komentáře čtenářů

Přiruční zavazadla Ryanair
Už dříve vznikla u nás diskuse na Facebooku, jaký je rozdíl v politice kabinových zavazadel Wizz Air a R...>>
Děkuji
To byl nepříjemný překlep, opraveno. V obou případech jde o předpověď do roku 2020. Děkujeme za upozorně...>>
Konkrétněji, prosím
My ale nikde nepíšeme, že jinde se to neděje. Pokud máte informace o konkrétních větších výpadcích, ocen...>>

©2013-2019 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1230)