Banky a pojišťovny čeká revoluceBankovnictví se mění. Což samozřejmě není žádnou novinkou: Vzpomeňme třeba jen na starý svět financí bez internetového bankovnictví. Příští zásadní revoluci má do tohoto oboru přinést široké nasazení dalších nových technologií, především pak umělé inteligence. Na co sázejí banky, co chtějí klienti a co předpovídají analytici?

Analytici IDC se nedávno zabývali sektorem FinTech, tedy technologií pro finance, v Austrálii a na Novém Zélandu. Ve své zprávě pak upozorňují na oblasti, které mají významný potenciál rychlého růstu, což podle nich jsou správa digitální identity a autentizace, burzy digitálních měn, robotické poradenství, inteligentní analýza spolehlivosti klienta a pojištění závislé na intenzitě činnosti (například u řidičů na množství ujetých kilometrů).

V Evropě bude pro nejbližší budoucnost zásadní směrnice EU s označením PSD2, která nakazuje bankám od roku 2018 zpřístupnit technické rozhraní svých služeb dalším subjektům. Uživatelé tak ke svým účtům budou moci přistupovat z aplikací třetích stran, které jim bezpochyby nabídnou dodatečnou funkcionalitu, například v podobě analýz výdajů, správy více účtů z jednoho místa nebo finančního poradenství.

A co vlastně klienti skutečně chtějí? Analytici IDC se v rámci dalšího průzkumu ptali těch evropských, a to konkrétně na jejich zájem o PFM, tedy personal finance management (správu osobních financí). Zjistili přitom, že 4 % Evropanů služby tohoto typu již využívá a dalších 40 % o tom uvažuje do budoucna. Což znamená příležitost pro podnikatele v oblasti finančních služeb: Na základě klientům nabízených analýz příjmů a výdajů jim mohou rovněž radit s finančním plánováním, dávat tipy, kde a jak ušetřit nebo kam investovat. PFM služby podle IDC nabízejí rovněž vysoký potenciál k navázání bližšího vztahu s klientem.

Rostoucí zájem o pokročilé finanční služby bude nepochybně tlačit banky k rychlému nasazování produktů využívajících umělé inteligence - jen tak zvládnou běžným požadavkům klientů vyhovět včas, v odpovídající kvalitě a s přiměřenými náklady. Lze předpokládat, že další velké věci se mohou začít dít už v nejbližší budoucnosti.

 

Petr Mandík, editor OnBusiness.cz


(2. 10. 2017 | redakce2)

Facebook Twitter Google+
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<

Nepřehlédněte nové odborné speciály

Reality v ČR, Zabezpečení dat, Formuláře - podnikáníČlánky čtenářů

Autobusové nádraží Zličín – kde je c...


Můžete jet soukromě, nebo třeba služebně, každopádně když cestujete z Prahy na západ, jihozápad nebo severozápad, pojedete možná z autobusového nádraží Zličín. Pokud...

Jak vypnout zprávy webů v prohlížeči


Rozmohl se nám tady takový nešvar - lecjaký zpravodajský web teď v prohlížeči stále dokola otravuje s tím, abyste si zapnuli jeho zprávy do prohlížeče. A vy musíte s...

Komentáře čtenářů

Přiruční zavazadla Ryanair
Už dříve vznikla u nás diskuse na Facebooku, jaký je rozdíl v politice kabinových zavazadel Wizz Air a R...>>
Děkuji
To byl nepříjemný překlep, opraveno. V obou případech jde o předpověď do roku 2020. Děkujeme za upozorně...>>
Konkrétněji, prosím
My ale nikde nepíšeme, že jinde se to neděje. Pokud máte informace o konkrétních větších výpadcích, ocen...>>

©2013-2018 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(3481)