Atraktivita ČR pro investory: Propad o 11 pozic na 40. místo!Česká republika letos obsadila v hodnocení Indexu globální dynamiky 40. dělenou příčku (s Kolumbií), a to se skóre 48,5 bodu. Ještě loni přitom Česko figurovalo ze 60 sledovaných zemí na 29. místě. Index globální dynamiky (GDI) hodnotí potenciál jednotlivých zemí pro budoucí růst a atraktivitu pro investory.

"V dnešní globalizované ekonomice je úspěšný je ten, kdo dokáže oslovit investory. Z tohoto předpokladu vychází Index globální dynamiky – metodika hodnocení potenciálu jednotlivých zemí pro budoucí růst," říkají zástupci poradenské společnosti Grant Thornton, jejíž tým odborníků s metodikou přišel. Index má napomoci popsat světový ekonomický vývoj pomocí více ukazatelů, než jsou pouhé ratingy nebo vývoj HDP.

Podle zástupců Grant Thornton přináší index komplexnější obraz díky tomu, že sleduje celkem pět oblastí, které jsou pro investory důležité: podnikatelské prostředí, vyspělost vědy a technologie, pracovní sílu a lidský kapitál, finanční prostředí a ekonomické podmínky a růst. Jednotlivým oblastem přiřazuje index skóre 0-100 a průměr těchto pěti hodnot pak dává výsledek dané ekonomiky.

Proč se Česká republika významně propadá

Dramatický propad má prý na svědomí především prudké zhoršení české ekonomiky v kategorii „Ekonomické podmínky a růst“, která sleduje například reálný růst HDP, spotřebu na hlavu nebo změnu hodnoty akciového trhu. Nepatrně si země polepšila v kategorii „Finanční prostředí“, relativně stagnovala kategorie „Vyspělost vědy a technologie“, ve zbylých kategoriích Česko ztrácelo.

V regionu střední a východní Evropy se opakuje pro Českou republiku nelichotivá situace z loňského roku: Země v průzkumu předstihla jen celkově 47. Maďarsko, před Českem se naopak umístilo 33. Slovinsko (52,4 bodů), 32. Slovensko (53 bodů) i 24. Polsko (54,2 bodu).

Celkově nejúspěšnějším státem se stala letos Austrálie, která dosáhla hodnoty 66,5 bodu, následovaná Chile (64,5 bodu) a Čínou (62,7 bodu). Evropští zástupci v první desítce se z loňského druhého místa propadli na páté (Finsko, 62,3 bodu), respektive ze třetího na deváté (Švédsko, 61,6 bodu) místo. Pořadí uzavírají 58. Keňa (38,1 bodu), 59. Alžírsko (36,2 bodu) a 60. Řecko (33,9 bodu).

Kde je nejlepší podnikatelské prostředí

První desítka Indexu globální dynamiky vypadá podle zástupců Grant Thornton následovně:

  1. Austrálie 66.5
  2. Chile 64.5
  3. Čína 62.7
  4. Nový Zéland 62.6
  5. Kanada 62.3
  6. Finsko 62.3
  7. Singapur 61.9
  8. Izrael 61.8
  9. Švédsko 61.6
  10. Norsko 60.9

(4. 11. 2013 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<

Nepřehlédněte nové odborné speciály

Reality v ČR, Zabezpečení dat, Formuláře - podnikáníČlánky čtenářů

Autobusové nádraží Zličín – kde je c...


Můžete jet soukromě, nebo třeba služebně, každopádně když cestujete z Prahy na západ, jihozápad nebo severozápad, pojedete možná z autobusového nádraží Zličín. Pokud...

Jak vypnout zprávy webů v prohlížeči


Rozmohl se nám tady takový nešvar - lecjaký zpravodajský web teď v prohlížeči stále dokola otravuje s tím, abyste si zapnuli jeho zprávy do prohlížeče. A vy musíte s...

Komentáře čtenářů

Děkujeme
Děkujeme za upozornění, opraveno. To by se stávat nemělo, ale autorovi i při noční korektuře to bohužel ...>>
Přiruční zavazadla Ryanair
Už dříve vznikla u nás diskuse na Facebooku, jaký je rozdíl v politice kabinových zavazadel Wizz Air a R...>>
Děkuji
To byl nepříjemný překlep, opraveno. V obou případech jde o předpověď do roku 2020. Děkujeme za upozorně...>>

©2013-2019 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(197)