Peníze


Ministerstvo financí ČR: Kompletní přehled změn pro rok 2018


Pro rok 2018 připravilo Ministerstvo financí řadu změn, které budou mít vliv na každodenní život občanů. Přinášíme zde proto jeho přehled hlavních novinek, které občany ČR, podnikatele i nepodnikatele, čekají v příštím roce. Novinky se týkají platebního styku, kapitálového trhu, vracení přeplatku na dani, výplat pro rodiče a řady dalších oblastí.
Platební morálka firem není špatná, ale pozdní platby nejsou výjimkou


V České republice existují významné rozdíly v platební morálce firem v závislosti na jejich velikosti. Nejlepší platební chování vykazují mikro firmy – faktury v termínu splatnosti uhradí téměř 46 procent subjektů, zatímco včas zaplatí jen 36 procent velkých společností. Informace zveřejnila poradenská společnost Bisnode.
Odložená platba zboží: Klient ji ocení, prodejce získá konkurenční výhodu


Novou službu pro odložené platby spustil ve spolupráci s online platebním nástrojem Lymet.cz prodejce Mall.cz. Podle provozovatele vyniká jednoduchostí použití a tím, že za odložení zákazník neplatí nic navíc - nabízí totiž možnost zaplacení za zboží až do 51 dnů od nákupu zcela bez úroků. Jde o krok k získání zajímavé konkurenční výhody.
Minimální mzda pro rok 2018


Důležitým údajem pro řadu podnikatelů je výše minimální mzdy, a proto se podíváme, na jakou úroveň je nastavena pro rok 2018. Hned v úvodu je vhodné uvést, že vláda v roce 2017 schválila zvýšení minimální mzdy od 1.1.2018 na 12 200 Kč, ale v praxi to bude znamenat, že pro řadu profesí je jejich minimální mzda ještě výrazně vyšší, a to až 24 400 Kč měsíčně. Jejich takzvaná zaručená mzda z minimální mzdy vychází.
Oficiálně: Daňové povinnosti subjektů poskytujících ubytování prostřednictvím Airbnb a podobných


Finanční správa vydala Informaci k daňovému posouzení povinností poskytovatelů ubytovacích služeb prostřednictvím internetových platforem jako je například Airbnb a další. Jejím cílem je seznámit subjekty účastnící se transakcí, v rámci kterých jsou poskytovány ubytovací služby prostřednictvím internetových platforem, s jejich daňovými povinnostmi.
Éra levných peněz končí, firmy se zatím nebojí


Firmám v České republice se v poslední době velmi dobře daří a 69 procent z nich je spokojeno s celkovou ekonomickou situací, což potvrzují i aktuální výsledky pravidelného šetření ČSOB Index očekávání firem. Éra levných finančních zdrojů je ale podle ČSOB dozajista za námi. Zatímco korporace se zajišťují proti riziku, které pro jejich podnikání představuje růst úrokových sazeb, malé a střední podniky tuto hrozbu podceňují, varuje banka.
Visa Direct: Platby v reálném čase odkudkoli kamkoli


Společnost Visa zahájila v Evropě provoz platformy Visa Direct, která umožňuje platby v reálném čase pomocí globální platební sítě Visa. Platformu Visa Direct lze použít na všechny typy plateb, od vyplacení pojistné částky po platby mezi osobami. Technologii rychle adaptovala společnost Worldpay, jež s Visou uzavřela partnerství. Obchodníci budou moci využívat výhod této spolupráce od prvních měsíců roku 2018.
ČNB zvyšuje úrokové sazby. Zde jsou detaily a aktuální prognóza ČNB


Bankovní rada ČNB na svém jednání 2. listopadu zvýšila dvoutýdenní repo sazbu (2T repo sazbu) o 25 bazických bodů na 0,50 %. Současně rozhodla o zvýšení lombardní sazby o 50 bazických bodů na 1 % a o ponechání diskontní sazby na úrovni 0,05 %. Nově stanovené úrokové sazby jsou platné ode dneška (a více o nich najdete na konci článku). Co ČNB k těmto krokům vede a co lze nyní očekávat?
<<< Novější články | Starší články >>>

Nepřehlédněte nové odborné speciály

Reality v ČR, Zabezpečení dat, Formuláře - podnikáníČlánky čtenářů

Autobusové nádraží Zličín – kde je c...


Můžete jet soukromě, nebo třeba služebně, každopádně když cestujete z Prahy na západ, jihozápad nebo severozápad, pojedete možná z autobusového nádraží Zličín. Pokud...

Jak vypnout zprávy webů v prohlížeči


Rozmohl se nám tady takový nešvar - lecjaký zpravodajský web teď v prohlížeči stále dokola otravuje s tím, abyste si zapnuli jeho zprávy do prohlížeče. A vy musíte s...

Komentáře čtenářů

Děkuji
To byl nepříjemný překlep, opraveno. V obou případech jde o předpověď do roku 2020. Děkujeme za upozorně...>>
Konkrétněji, prosím
My ale nikde nepíšeme, že jinde se to neděje. Pokud máte informace o konkrétních větších výpadcích, ocen...>>
Drobné
Mám obavu, že u většiny nákupů ty drobné nebudou stát za trable, které s tím budou spojené. Z lenosti si...>>

©2013-2018 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(11)