O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2021
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Tip: Pozoruhodné IT produkty 2021 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

Amazon v ČR: Nejen sklad, ale i zásadní technologické inovace

O společnosti Amazon se v tuzemsku mluví hlavně v souvislosti s jejími logistickými aktivitami - aktuálně s distribučním centrem v Dobrovízi. Nicméně to je trochu nefér. I když do Česka její obchodní aktivity oficiálně nesahaji, má tu podle svych zástupců cca 50 tisíc registrovaných klientů. A hlavně - díky svým inovacím je rozhodně zajímavá nejen pro potenciální zájemce o práci.

Michael Wilmes, Senior PR Manager Amazon Devices, a Karel Taschner, PR Manager Amazon CZ, představují v Praze aktivity společnosti Amazon. Foto: OnBusiness.cz
Michael Wilmes, Senior PR Manager Amazon Devices, a Karel Taschner, PR Manager Amazon CZ, představují v Praze aktivity společnosti Amazon. Foto: OnBusiness.cz
Shrňme si fakta: Největší internetový obchod Amazon už nabírá zaměstnance pro svůj sklad ve středočeské Dobrovízi, nicméně v ČR má i rozsáhlé kanceláře - v pražských Dejvicích. Celkově lze očekávat, že Amazon dá v ČR stabilně práci více než tisícovce zaměstnanců, v delším horizontu pak přes dva tisíce. Nepůjde přitom jen o zaměstnance pro práci ve skladu, ale třeba také o odborníky IT podpory.

Firma Amazon je ale pro tuzemce zajímavá nejen svými náborovými aktivitami v Česku, ale především řadou inovací. Přpomeňme, že před cca 20 lety startovala jako internetový prodejce knih, nyní nabízí plnou škálu zboží i od externích partnerů - a především pak přišla na trh s tak revolučními novinkami, jako jsou čtečky elektronických knih Kindle (pozor, neplést s tablety; čtečky používají elektronický papír, takže z nich nebolí oči a mají výdrž na jedno nabití v řádech týdnů, nikoli hodin).

Revoluční produkty i služby

Aktuálně firma nabízí v sousedním Německu nejlevnější čtečku Kindle za 59 eur, vlajkovou lodí je pak cca trojnásobně dražší Kindle Voyage. Neustále stoupá také prodej jejích knih do tabletů (mimo jiné i jejích vlastních prodávaných pod značkou Fire) a chytrých telefonů.

V sousedním Polsku má Amazon technologické centrum, ve kterém jsou mimo jiné vyvíjeny technologie pro její další zbrusu nový produkt - domácí asistent Amazon Echo. Nenápadný tmavý válec určený k umístění kamkoli do dímácnosti je schopen reagovat na pokyny uživatele - zjišťovat mu informace, ale třeba i přehrávat hudbu - a případně mu i vybrat takovou, na kterou má uživatel právě náladu. Zatím se prodává jen v USA za 199 dolarů.

Amazon však především dodává prostřednictvím svých zařízení obsah: knihy, aplikace, hudbu nebo video na vyžádání. Třeba v sousedním Německu za cca 4 eura měsíčně získáte "neomezenou konzumaci" prostřednictvím Amazon Prime, a to včetně možnosti nakupovat fyzické produkty s dopravou zdarma do druhého dne.

Na další inovace se pak nepochybně můžeme těšit již v blízké budoucnosti. Jednou z nich bude pravděpodobně i rychlé doručování zboží prostřednictvím dronů.


(25. 6. 2015 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2021 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1920)