3/4 řidičů prý řídí lépe než počítače: Automatická auta by ale kupovali kvůli nižší pojistceZatímco pětina řidičů by s radostí už navždy předala řízení automobilu počítači, 75 % jich je přesvědčeno, že zvládnou auto řídit lépe než elektronický mozek. A za jakých okolností by si zákazníci autonomní automobily bez řidiče běžně kupovali? Prý kdyby jim pak kleslo pojištění, a to alespoň o 80 %. Tvrdí to alespoň na základě svého průzkumu web CarInsurance.com.

Zatím jsou běžně na trhu pouze automobily, které zvládnou jen část řízení automaticky, bez zásahu řidiče - třeba parkování nebo za určitých podmínek udržení vozidla v aktuálním jízdním pruhu. Již v tomto desetiletí by se ale měla situace změnit: Na vývoji aut bez řidiče pracuje nejen Google, ale také řada výrobců automobilů.

Mezi ty, kteří již oznámili nějaký termín, patří třeba Nissan, který plánuje první prodeje aut plně řízených počítačem v roce 2020. Předpokládá se ale, že budou muset být na trase cesty splněny některé podmínky, takže vozy této značky zřejmě nebudou schopny už v roce 2020 řídit úplně kdekoli. Také Sergej Brin, spoluzakladatel Google, je, pokud jde o termíny, optimistický: Očekává dostupnost autonomních vozů pro běžné uživatele během příštích pěti let.

Komu a čemu řidiči věří

Z již výše zmiňovaného průzkumu, který oslovil na 2000 řidičů z USA, plynou některé zajímavé údaje o tom, jak se řidiči sami vidí: 64 % jich nevěří, že by počítače byly schopny tak kvalitního rozhodování, jako živí řidiči, 75 % jich věří, že dokážou řídit automobil lépe než počítač a rovněž 75 % by nevěřila automatickému řidiči v situaci, kdy by měl odvézt jejich děti do školy.

Pokud jde o firmy, kterým by tázaní nejvíce věřili, že vyvinou kvalitní automatickou technologii pro řízení aut, na prvním místě jsou klasičtí výrobci aut: Hond, Ford nebo Toyota s 54 %, až za nimi pak firmy jako Tesla (15 %) nebo Google a Microsoft (15 %).


(10. 11. 2013 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<

Nepřehlédněte nové odborné speciály

Reality v ČR, Zabezpečení dat, Formuláře - podnikáníČlánky čtenářů

Autobusové nádraží Zličín – kde je c...


Můžete jet soukromě, nebo třeba služebně, každopádně když cestujete z Prahy na západ, jihozápad nebo severozápad, pojedete možná z autobusového nádraží Zličín. Pokud...

Jak vypnout zprávy webů v prohlížeči


Rozmohl se nám tady takový nešvar - lecjaký zpravodajský web teď v prohlížeči stále dokola otravuje s tím, abyste si zapnuli jeho zprávy do prohlížeče. A vy musíte s...

Komentáře čtenářů

Děkujeme
Děkujeme za upozornění, opraveno. To by se stávat nemělo, ale autorovi i při noční korektuře to bohužel ...>>
Přiruční zavazadla Ryanair
Už dříve vznikla u nás diskuse na Facebooku, jaký je rozdíl v politice kabinových zavazadel Wizz Air a R...>>
Děkuji
To byl nepříjemný překlep, opraveno. V obou případech jde o předpověď do roku 2020. Děkujeme za upozorně...>>

©2013-2019 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(229)