O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2021
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Vykročte vpřed: Pozoruhodné IT produkty 2021
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

1/2 nejprodávanějších bytů v Praze je od dvou největších developerů

Polovina Top 10 nejprodávanějších projektů na pražském trhu je z dílny dvou největších developerů. Central Group a Finep obsadili hned čtyři první příčky žebříčku loni nejprodávanějších pražských projektů. Tím projektem, o který byl loni největší zájem, byly Letňanské zahrady společnosti Central Group. Jen zde se prodalo 353 bytů, což je pět procent celkového pražského prodeje. Prodej bytů v pěti nejprodávanějších projektech se podílel na celkovém loňském prodeji v Praze hned 20 procenty. Vyplývá to ze společných analýz firem Central Group, Trigema a Skanska Reality.

Na žebříčku nejprodávanějších projektů je dobře vidět koncentrace trhu do rukou velkých firem. „Jen velký developer je totiž schopen dodávat na trh velké rozvojové projekty a stavět celé nové městské čtvrti s občanskou vybaveností,“ řekla výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková. „Právě takové projekty by mělo město a městské části podporovat. Je přece v jejich zájmu, aby vznikaly projekty, které současně vytvoří velké množství bytů a developer je díky tomu schopen k nim nabídnout městské části také pomoc s budováním následné občanské vybavenosti, jako jsou například obchody, provozovny služeb, restaurace či školky pro děti budoucích obyvatel,“ dodala.

TOP 10 nejprodávanějších projektů v Praze za rok 2016 Zdroj: společné analýzy Central Group, Trigema, Skanska Reality. Počty bytů jsou vykázány na základě úbytku bytů z internetových ceníků developerů mezi 1. 1. 2016 a 31. 12. 2016. Tabulka zahrnuje jen projekty na území hlavního města. Nejsou zde započítány také blokové prodeje celých projektů jiným subjektům například družstvům, v případě, že jsou byty nadále v prodeji u těchto sekundárních prodejců.

Central Group je dlouhodobě největším stavitelem nových bytů v Praze i celém Česku. Vloni prodal 1243 bytů za 5,2 miliardy korun a na pražském trhu se podílí 18,7 procenta. Žádný jiný developer loni nepřekročil v Praze ani desetiprocentní podíl na trhu. Dvojkou na pražském trhu je Finep se zhruba polovičním prodejem, následuje Skanska Reality, AFI a Daramis. Celkem bylo v Praze za rok 2016 prodáno 6650 nových bytů s vydaným územním rozhodnutím.

Nabídka developerů se ale za stejnou dobu ztenčila. Z 5500 bytů na začátku roku 2016 jich na konci roku byly jen necelé 4000. Nedostatečná nabídka vedla k razantnímu zvýšení cen, v průběhu loňského roku o 19,5 procenta. Není přitom vinou developerů, že je nabídka bytů tak omezená. Podle analýzy připravovaných projektů, kterou provedla společnost Central Group, mají pražští developeři v přípravě celkem asi 70 tisíc nových bytů. Jen zhruba 23.500 se jich ale může začít stavět zhruba do pěti let. Problémem je velmi dlouhý schvalovací proces, který nás podle údajů Světové banky řadí na 130. místo ze 190 zemí.

Menší developeři mají nyní problémy s povolováním projektů tak velké, že nemají téměř co prodávat.


(16. 5. 2017 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2021 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(3192)