O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2020
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Získejte náskok: Pozoruhodné IT produkty 2020
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály


Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Zemědělci i obchodníci spokojeni: Agrární vývoz do Ruska navzdory embargu roste

Tak trochu nechápu, proč se "nemohl" český prezident setkat s prezidentem Ruské federace Vladimirem Putinem na vojenské přehlídce v Moskvě a setkal se s ním v Číně. Ona se tak změnila politická situace? Mě to spíše připadá, že se dramaticky zhoršila, a to jak na Ukrajině, tak i v Evropské unii díky naprosto nekontrolované vlně uprchlíků. Každopádně ač nejsem Slávista, gratuluji tomuto klubu, že získal nového majoritního vlastníka z Číny a zajímalo by mě, zda se nový investor koukal na zápas ČR - Kazachstán, kde zářil slávistický útočník Milan Škoda. Ale vraťme se k obchodům mezi ČR a Ruskou federací, konkrétně k zemědělskému a agrárnímu obchodu, který kvete bez ohledu, zda se vidí prezidenti obou zemí či nikoliv.

Agrární vývoz z České republiky do Ruské federace v období od ledna minulého roku do konce června roku současného vzrostl ve srovnání s předchozím obdobím o 22 procent na 2,75 miliardy korun. Od srpna, kdy Rusko vyhlásilo na dovoz řady důležitých položek embargo, sice tempo růstu mírně zpomalilo, přesto i v tomto období činil růst 15 procent. Vyplývá to z údajů, které poskytlo žurnalistům Ministerstvo zemědělství ČR. Podle českých výrobců je však nepříznivý dopad embarga spíše druhotný. V důsledku přebytku na evropském trhu klesají ceny komodit, rostou také dovozy levného zboží do ČR.

Během srpna až listopadu 2014 vzrostla hodnota zemědělského a potravinářského vývozu do Ruska z předloňských 834 na 962 milionů korun. „Z českého vývozu byly ruskými opatřeními nejvíce zasaženy mléčné produkty a potravinové přípravky,“ sdělil v oficiální tiskové zprávě mluvčí ministerstva zemědělství Hynek Jordán. Růst vývozů tak táhly položky jako výživa pro zvířata, pivo, násadová vejce, mák, cukrovinky nebo slad. Rusko zakázalo na počátku srpna dovoz vybraných zemědělských a potravinářských produktů z Evropské unie, USA, Austrálie, Kanady a Norska v reakci na západní protiruské sankce. Podle Evropské komise zasáhlo ruské embargo zemědělskou produkci z EU v hodnotě pěti miliard eur.

„Daleko rozsáhlejší problém je druhotný efekt ruských sankcí, kdy se na náš trh dostává levnější potravinářské zboží ze zemí, které byly exportně orientovány právě na Ruskou federaci,“ uvedla mluvčí Potravinářské komory Dana Večeřová. Citelný dopad embarga podle ní pocítili zejména ovocnáři a zelináři. Komora zároveň odhaduje, že na bilanci zahraničního obchodu s Ruskem se v prosinci, který zatím není v celních statistikách zahrnut, negativně projevil pád rublu. „Propad tržeb v sektoru mléka a mléčných výrobků v současné době není způsoben pouze ruským embargem, ale také celkovým propadem cen na trhu s mlékem a mléčnými výrobky,“ řekl Jordán. Propad cen je podle něj ovlivněn mimo jiné nadprodukcí mléka na světovém trhu. Očekávaný propad tržeb u jablek dosahuje zhruba 300 milionů korun, u zeleniny zhruba 180 milionů korun.

Evropská unie uvolnila na pomoc zelinářům a ovocnářům finanční pomoc. Čeští pěstitelé v jejím rámci nárokují zhruba 13 milionů korun. Tuzemští zemědělci a potravináři odhadovali loni krátce po vyhlášení embarga, že do konce roku přijdou přímo na tržbách o 250 až 300 milionů korun. Propad cen v důsledku přetlaku zboží na unijním trhu jim mohl způsobit až miliardové škody. O kolik na tržbách loni skutečně přišli nemají prý výrobci zatím spočítáno.

Václav Prokůpek

Použiité zdroje: Ministerstvo zemědělství ČR a Potravinářská komora ČR


(4. 9. 2015 | prokupek)


Autorem tohoto textu není redakce těchto webových stránek, ale jeden ze čtenářů/ek: prokupek

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2020 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(2057)