Výstavba bytů v ČR: Praha ztrácí svoje postaveníV Česku se obrací trend v prodejích bytů. Do konce minulého roku se více bytů pravidelně prodávalo v hlavním městě. V roce 2016 to bylo o více než 1700 jednotek. Nově je tomu však jinak: Za první tři čtvrtletí se v regionech prodalo o 340 bytů více než v hlavním městě. Upozorňuje na to společnost Trigema.

„Trh s byty táhnou ve valné většině zemí místní metropole. V Česku tomu však začíná být přesně naopak. Kvůli tomu, že v Praze chybí podpora nové bytové výstavbě, klesá nejen zásoba bytů, ale i prodeje. Naopak ve vybraných regionech se daří prosadit bytové projekty mnohem rychleji než v hlavním městě, jak také dokládají poslední čísla o prodejích,“ vysvětluje Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema.

Okolo některých větších měst, jako jsou právě Praha nebo i Brno, se podle zprávy developera bytové výstavbě v posledním období nebývale daří. Nejvíce z toho ve Středočeském kraji, kde se za první tři čtvrtletí letošního roku prodalo již téměř 1 600 jednotek. V okolí Brna to pak bylo skoro 750 bytů. Třetí obchodně nejsilnější region představuje Plzeňský kraj, kde své kupce za prvních devět měsíců našlo již více než 900 bytů. Za celý minulý rok se přitom ve Středočeském i Jihomoravském kraji prodalo po 2000 bytech a v Plzeňském pouze okolo 260 bytů.

Jedním z důvodů vyššího zájmu o bydlení mimo dvě největší domácí města může být cena za bydlení. Zatímco v Praze činila ke konci září průměrná cena za prodaný byt 83 150 korun na m2, jak potvrzují společné statistiky společností Trigema, Skanska Reality a Central Group, ve Středočeském i Plzeňském kraji to bylo necelých 50 a v Jihomoravském 51 500 korun za m2. Průměrná cena prodaných bytů v regionech činila ve třetím čtvrtletí 48 033 korun za m2, zjistila Trigema.

„Bude li trend úbytku prodejů bytů v Praze a Brně pokračovat, bude to mít další negativní dopad na dopravu. Lidé z okolí obou měst tam každodenně cestují za prací, dopravní infrastruktura, včetně dostatečného počtu parkovacích míst, na to však není připravena. Kapacita P+R tvoří jen malý zlomek z celkového počtu osob, které do hlavního města i jihomoravské metropole cestují. Většina parkovacích míst je tam proto také každé ráno již obsazena,“ dodává Soural.


(30. 11. 2017 | redakce2)


Předcházející článek: <<< Dokončených bytů je teď v ČR výrazně méně, než těsně po revoluci <<<
Následující článek: >>> Reality v Praze: Luxusní byty nad 20 milionů korun již nejsou výjimkou >>>

Tento článek je součástí speciálu:

Reality v ČR: Růst poptávky zatím trvá


Realitám se v ČR daří. Ceny bytů výrazně rostou téměř ve všech městech Česka a velký zájem je i o komerční nemovitosti. Zvedat se konečně začíná i české stavebnictví. Jakým vývoje realitní trh v ČR právě prochází a co lze očekávat do budoucna?


Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<

Nepřehlédněte nové odborné speciály

Reality v ČR, Zabezpečení dat, Formuláře - podnikáníČlánky čtenářů

Autobusové nádraží Zličín – kde je c...


Můžete jet soukromě, nebo třeba služebně, každopádně když cestujete z Prahy na západ, jihozápad nebo severozápad, pojedete možná z autobusového nádraží Zličín. Pokud...

Jak vypnout zprávy webů v prohlížeči


Rozmohl se nám tady takový nešvar - lecjaký zpravodajský web teď v prohlížeči stále dokola otravuje s tím, abyste si zapnuli jeho zprávy do prohlížeče. A vy musíte s...

Komentáře čtenářů

Děkujeme
Děkujeme za upozornění, opraveno. To by se stávat nemělo, ale autorovi i při noční korektuře to bohužel ...>>
Přiruční zavazadla Ryanair
Už dříve vznikla u nás diskuse na Facebooku, jaký je rozdíl v politice kabinových zavazadel Wizz Air a R...>>
Děkuji
To byl nepříjemný překlep, opraveno. V obou případech jde o předpověď do roku 2020. Děkujeme za upozorně...>>

©2013-2019 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(3601)