Tohle byste měli vědět: Čím vaši zaměstnanci ohrožují vaši firmuNízká ostražitost, ledabylost v přístupu k práci, někdy dokonce záměrné ignorování pravidel, to jsou poměrně běžné prohřešky zaměstnanců. Jejich dopad se ale může znásobit, pokud k nim dochází na síti. Návštěvy erotických webů, nezabezpečená USB, streamování a další aktivity běžně ohrožují firemní sítě českých a slovenských podniků.

Podle aktuálního průzkumu GFI Software provedeného mezi českými a slovenskými prodejci čelí IT administrátoři v rámci správy firemních sítí velmi různorodým bezpečnostním výzvám. Na základě odpovědí respondentů společnost identifikovala tzv. 7 „smrtelných“ hříchů firemních uživatelů, které nejčastěji ohrožují zabezpečení a funkčnost IT prostředí v českých a slovenských SMB podnicích.

Obecně jsou podle respondentů největším ohrožením firemních sítí nepracovní aktivity na webu, využívání výměnných paměťových médií k pracovním účelům, neaktualizované počítače a neopatrné chování v oblasti elektronické pošty. Hlavní překážky ke zlepšení vidí IT administrátoři v podcenění problematiky IT bezpečnosti ze strany firemního managementu (89 %), vysokých nákladech na pořízení a provoz technických nástrojů (52 %) a neproškolování uživatelů na aktuální rizika (35 %).

K sedmi nejčastějším uživatelským pochybením pak IT administrátoři řadí:

- Návštěva rizikových webů – Za nejrizikovější uživatelskou aktivitu v rámci firemního webového přístupu považuje 77 % IT administrátorů návštěvy erotických stránek.

- Využívání neautorizovaných USB pamětí – Pro 83 % respondentů představují mezi všemi výměnnými médii největší nebezpečí USB klíčenky, pro 42 % zase úložiště chytrých telefonů.

- Ztráta či náhodné smazání důležitých e-mailů – Jako nejčastější problém řeší obnovu uživatelských e-mailů 32 % IT pracovníků.

- Surfování v pracovní době – O tom, že soukromé surfování vede ke ztrátě produktivity pracovníků, je přesvědčeno 33 % administrátorů.

- Ignorování výzev k softwarovým aktualizacím – Nedůsledné aktualizování pracovních počítačů registruje 24 % respondentů.

- Streamování či stahování hudby a videí – Podle 39 % správců uživatelé v rámci sítě stahují či streamují mediální soubory, a tím přispívají k zahlcení šířky pásma a zpomalení kritických aplikací.

- Neopatrné otevírání poštovních příloh – Laxního chování uživatelů v oblasti elektronické pošty se obává nejvíce IT administrátorů - 87 %.

„IT administrátoři jsou pod stále větším tlakem na zajištění maximální IT bezpečnosti za co nejefektivnější náklady, avšak rizika jsou stále rozmanitější,” řekl Zdeněk Bínek zodpovědný za prodej řešení GFI Software na českém a slovenském trhu. „Neopatrností ze strany uživatelů, které mohou být pro firemní síť v konečném důsledku až „smrtelné“, spíše přibývá. Firemní IT manažeři a poskytovatelé multi-tenantních služeb proto hledají takové licenční modely a řešení, která umožnují efektivní, centrální správu kybernetického zabezpečení kompletní infrastruktury.“


(7. 5. 2019 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<

Nepřehlédněte nové odborné speciály

Reality v ČR, Zabezpečení dat, Formuláře - podnikáníČlánky čtenářů

Autobusové nádraží Zličín – kde je c...


Můžete jet soukromě, nebo třeba služebně, každopádně když cestujete z Prahy na západ, jihozápad nebo severozápad, pojedete možná z autobusového nádraží Zličín. Pokud...

Jak vypnout zprávy webů v prohlížeči


Rozmohl se nám tady takový nešvar - lecjaký zpravodajský web teď v prohlížeči stále dokola otravuje s tím, abyste si zapnuli jeho zprávy do prohlížeče. A vy musíte s...

Komentáře čtenářů

Přiruční zavazadla Ryanair
Už dříve vznikla u nás diskuse na Facebooku, jaký je rozdíl v politice kabinových zavazadel Wizz Air a R...>>
Děkuji
To byl nepříjemný překlep, opraveno. V obou případech jde o předpověď do roku 2020. Děkujeme za upozorně...>>
Konkrétněji, prosím
My ale nikde nepíšeme, že jinde se to neděje. Pokud máte informace o konkrétních větších výpadcích, ocen...>>

©2013-2019 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(4614)