Co letos čeká BitCoin a další kryptoměnyKryptoměny se sice loni postupně stávaly běžnější součástí života stále většího počtu osob, což z nich činí vyhledávaný cíl kyberzločinců, ale pro mnohé uživatele jde pouze o nástroj spekulace. Závěr loňského roku ukázal, že pád cen může být opravdu velmi rychlý. Na co se v oblasti kryptoměn připravit v roce 2019?

Pojďme se na kryptoměny podívat trochu z nadhledu. Odborníci ze společnosti Kaspersky Lab například upozorňují, že nelegální dobývání kryptoměn, tzv. mining, loni předčilo všechny kybernetické hrozby včetně velmi obávaného ransomwaru. Nízká cena kryptoměn po pádu na konci roku se projevila rapidním poklesem zájmu ze strany veřejnosti, změnou aktivity kryptokomunity a obchodníků i kyberzločinců.

Odborníci ze zmiňované společnosti vytvořili pro následující rok tři hlavní předpovědi, které do určité míry rozvíjí ty z let minulých, k jejichž naplnění v mnohých případech částečně došlo. Pojďme se na ně podívat.

Upadající zájem o využití blockchainu mimo kryptoměny

Uvedení odborníci očekávají, že blockchain poženou spíše lidé než samotné technologické možnosti. Mnohé firmy a průmyslová odvětví totiž došly k závěru, že blockchain má daleko užší rozsah aplikovatelnosti, než se původně zdálo. Většina pokusů využít ho v dalších oblastech nedopadla podle očekávání. Možnosti spolehlivé práce s blockchainem mimo kryptoměny se dlouhodobě zkoumají, ale o jejich úspěšnosti důkazy spíše scházejí. Rok 2019 se tak snadno může stát bodem zlomu, kdy se lidé přestanou dále snažit blockchain rozvíjet a přizpůsobovat.

Využití kryptoměn k běžným platbám bude klesat

V roce 2017 velké množství obchodníků a dodavatelů oznámilo, že budou přijímat platby kryptoměnami. Provize a poplatky (akutní problém v prosinci 2017), pomalé převody, vysoké zaváděcí náklady a malé množství zákazníků způsobily, že o ně postupně obchodníci ztratili zájem. Pro firmy a organizace v následujícím roce nemá smysl s virtuálními měnami pracovat.

Nedojde k závratnému růstu

Až do ledna 2018 zažíval Bitcoin obrovské výkyvy své hodnoty – strmé pády i nárůsty. Experti z Kaspersky Lab však neočekávají, že by k obdobným situacím v nadcházejícím roce docházelo, protože hodnota digitálních měn přímo reflektuje jejich popularitu. Dle jejich názoru je množství příznivců kryptoměn a zainteresovaných osob omezené a jakmile dojde k jejich dosažení, cena kryptoměn už dále neporoste.

Otázkou samozřejmě je, co dělat, pokud už BitCoiny nebo jinou kryptoměnu máte. Lze očekávat, že bude i nadále docházet k výkyvům ceny, záleží tedy na vaší ochotě podstupovat riziko. Což ostatně platí u kryptoměn podobně, jako u řady dalších investičních aktiv. Byť v případě kryptoměn lze mluvit spíše o aktivech spekulačních.


(11. 1. 2019 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<

Nepřehlédněte nové odborné speciály

Reality v ČR, Zabezpečení dat, Formuláře - podnikáníČlánky čtenářů

Autobusové nádraží Zličín – kde je c...


Můžete jet soukromě, nebo třeba služebně, každopádně když cestujete z Prahy na západ, jihozápad nebo severozápad, pojedete možná z autobusového nádraží Zličín. Pokud...

Jak vypnout zprávy webů v prohlížeči


Rozmohl se nám tady takový nešvar - lecjaký zpravodajský web teď v prohlížeči stále dokola otravuje s tím, abyste si zapnuli jeho zprávy do prohlížeče. A vy musíte s...

Komentáře čtenářů

Přiruční zavazadla Ryanair
Už dříve vznikla u nás diskuse na Facebooku, jaký je rozdíl v politice kabinových zavazadel Wizz Air a R...>>
Děkuji
To byl nepříjemný překlep, opraveno. V obou případech jde o předpověď do roku 2020. Děkujeme za upozorně...>>
Konkrétněji, prosím
My ale nikde nepíšeme, že jinde se to neděje. Pokud máte informace o konkrétních větších výpadcích, ocen...>>

©2013-2019 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(4423)